5 міфів про змій, або чому при укусі не можна припікати рану і відсмоктувати отруту

Як навчитися не боятися плазунів, що робити, якщо вкусила змія, а також чому все частіше змії з’являються поруч з людиною. З приходом літа в стрічках новин зачастили випадки:

  • змія вкусила змія оселилася в багатоповерхівці,
  • рятувальники дістали плазуна з приватного будинку,
  • дитина зустріла змію на природі та потрапив в реанімацію.

У соцмережах такі повідомлення збирають маси істеричних коментарів у стилі

  • “жах”, “треш”,
  • “я б померла на місці”,
  • “боже, допоможи дитині вижити”,
  • “потрібно вбивати гадів”

та інші.

“КП” в Україні” попросила герпетолога Олексія Марущака розвіяти найбільш поширені міфи про змій, які живуть в Україні, а також лікаря медицини невідкладних станів Марину Фатєєву розповісти, як лікують постраждалих від укусів змій і як правильно надавати домедичну допомогу.

Герпетолог Олексій Марущак впевнений – вони бояться нас більше, ніж ми. Фото: ФБ Олексій Марущак, герпетолог, аспірант Інституту зоології ім. І. в. Шмальгаузена НАН України, член природоохоронної організації Ukrainian Nature Conservation Group.

– Як тільки стало жарко, Держслужба з надзвичайних ситуацій отримує все більше викликів про змій у житлових будинках, а медики – про укусах на природі. Змій як ніби тягне до людини… – насправді це не плазуни шукають зустрічі з людиною, а ми на початку літа або в кінці весни, ну або в кінці карантину, як сталося в цьому році, все частіше і частіше втручаємося в їх природне середовище проживання, якої й так залишилося небагато.

Щороку десь в кінці весни – початку літа ЗМІ рясніють новинами про “атаках змій”, “нашестях гадюк” і т. д. насправді ніякого навали немає. Змії, як і інші плазуни, прокидаються від зимової сплячки. Перші по-справжньому теплі літні дні в цьому році припали на кінець карантину, коли люди масово рушили в парки, сквери та на природу. Ми частіше буваємо в дикій природі? Значить, є високі шанси зустрітися зі змією, як і з пташкою, або оленем, або ким-небудь ще.

– Але змії приповзають і в міста. Навіщо? – Все банально: для змій залишається все менше і менше життєвого простору, а жити хочеться. Ось ми й знаходимо їх у себе на дачах, у пісочницях, будинках або в інших місцях. Вони хочуть жити та намагаються пристосуватися.

До того ж у містах є чим поживитися і де погрітися, коли родентицидами цькують на полях гризунів, наприклад. Нічого дивного, всі намагаються вижити і пристосуватися, і гадюки або змії живуть за тими ж правилами, що і всі інші живі істоти. – У цьому році вже є перші постраждалі від укусів, найчастіше повідомляють про подібні інциденти зі Львівщини. Зустрічала таку думку, що для 30% людей укус змії проходить не те щоб без ускладнень, а навіть без якихось особливих симптомів. Як думаєте, розмови про небезпеку гадюк, які живуть в Україні, перебільшені? –

Відповім фактами.

Факт 1-й

Змії мають отруту, але не завжди його впорскують, тому що їм економічно не вигідно даремно витрачати цінну речовину, на синтез якої йде величезна кількість енергії і від якого залежить їх життя і успішність полювання на кожного, хто пройде повз. Бувають так звані сухі вкуси: коли фактично змія вкусила, але отрута не був введений.

Факт 2-й

Всі ми по-різному реагуємо на різні речовини. Хтось не помічає укусу бджоли, а алергік, наприклад, взагалі від нього може померти. Так само і тут. Отрута гадюки має гемолитическое дію і розподіляється на вагу людини. Звідси висновок-факт, що здорова доросла людина не помре від укусу гадюки. Буде неприємно. Тиждень помучитися з дуже неприємними симптомами, але все ж не смертельно. Наскільки мені відомо, з 1991 року в Україні від укусу гадюки не загинула жодна людина.

– Коли говорять “гадюка агресивна, тому напала”, наскільки це справедливо? – Не треба чіпати змій взагалі. Вони бояться нас більше, ніж ми, і вони точно не шукають зустрічі з нами навмисне. Як-то я, збираючи гриби, спочатку почув, а потім помітив у своїй ноги гадюку в 10-15 див. Вона сичала, звивалася і всім своїм виглядом давала зрозуміти, що вона тут і хоче мене налякати. Я спокійно відійшов, і вона поповзла по своїх справах, хоча могла вкусити з десяток разів.

– Які гадюки живуть в Україні? Вони потребують захисту? – В Україні є два види гадюк. Степова гадюка, яка занесена в Червону книгу України, і гадюка звичайна, яка туди не занесена. Остання поділяється на два підвиди: це власне гадюка звичайна та гадюка Нікольського, яка більше і повністю чорна. В нашій країні всі тварини так чи інакше потребують захисту, і гадюки, на жаль, не виняток.

Вони насамперед страждають від фізичного винищення людиною з-за маси стереотипів. Також гадюки, зокрема степові, страждають від фізичного знищення їх природного середовища існування, забруднення, трансформації й зміни кормової бази. До чинників небезпеки також можна віднести глобальні зміни клімату, поява видів “виселенців”, які агресивно налаштовані стосовно змій взагалі, і безліч інших факторів. – Якщо говорити про міфи. Як думаєте, з тих, що побутують в народі, які найбільш небезпечні для змій, а також для самих людей?

Міф перший:

Все, що не має ніг, – змія. Неправда. В Україні проживають три види безногого ящірок. Візуально для неспеціаліста їх практично не відрізнити від змій. Це веретільниця ламка і колхідська, а також жовтопуз (не плутати з Жовтобрюхи полозні). Дуже шкода у Фейсбуці бачити повідомлення про те, як люди винищили “зміїне гніздо”, а там фотографії нещасних убитих веретениц, від яких шкоди більше, ніж від дощового черв’яка.

Міф другий:

Змії шкідливі. Неправда. Змії – важливі складові трофічних ланцюгів. Вони поїдають гризунів, які шкодять сільському господарству і самі є поживою для великих птахів, таких дорогих нам орлів і лелек.

Міф третій:

Всі змії мріють про те, щоб вкусити людину.

Дурниця. Як я вже говорив, вони до останнього намагаються уникнути укусу, і тільки коли виходу немає і вони сприймають наші дії як загрозу, наприклад, на змію настали, ловлять або сіли, тоді вже кусають. Деякі й правда трохи агресивні – наприклад, полози, але вони не мають отрути та шкоди від їх укусу не більше, ніж від уколу шпилькою троянди.

Міф четвертий:

Все, що без жовтих вушок, – гадюка. В Україні більше десятка видів змій, у тому числі два види вужів. Звичайний, він з жовтими вушками, і водяний – без них. Обидва безпечні.

Міф п’ятий:

Велетенські гадюки. Ні, вони невеликі, до 40 см, і можуть зробити кидок не вище 20 див. найдовшими у нас виростають полози – до 2 м, але вони безпечні.

Сам неодноразово їх ловив. Ще кажуть, що гадюки випивають молоко у корови, але це повна нісенітниця. Навіть коментувати це не буду (сміється). – Можливо, є рада, як людині навчитися не боятися змій? А то люди часто навіть вужів вбивають, мовляв, ось, дивіться, я врятував людство від страшної змії. – Основна порада: не чіпайте змій, і вони не зачеплять вас. Все просто. Побачили – обходьте і йдіть кожен по своїх справах, і всі будуть задоволені.

КОМПЕТЕНТНО Марина Фатєєва, лікар медицини невідкладних станів КНП “Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ЧОС”. – Чим отрута гадюки небезпечний для людини? – Отрута змії у своєму складі містить не лише токсини, але й білки, ферменти, які є чужорідними для нашого організму. Отрута для людини не так і небезпечний, але він може викликати алергічну реакцію, яка навіть може закінчитися смертю. – Укус в яку зону тіла вважається найнебезпечнішим? – Особливо небезпечними для нас є укуси в область голови, шиї, обличчя. Ця отрута одразу піде до серця, прямим місцем свого дії. Отрута поширюється по лімфатичних судинах, і якщо укус прийшовся поруч з ними, то може розвинутися дуже швидке отруєння.

-А якщо говорити про так званих групах ризику, то хто в них входить? – Груп ризику як таких немає, але якщо є алергія до білкових продуктів, то чоловік може важче відреагувати на укус. Треба розуміти, що отрута змії в принципі призначений не для нас. Змія береже його для жертви, на яку полює, тому там доза невелика. Для людини найбільша небезпека алергії. Також потрібно знати, що укус змії – це брудна рана, вона досить глибока, тому паралельно туди може потрапити інфекція, що призведе ще й до зараження. – Як лікують укус в лікарні? – Лікування в стаціонарі буде направлено на лікування симптомів. Воно буде залежати від тяжкості стану, яка отрута, скільки її попало, потрапило взагалі щось в рану, є ускладнення, супутні патології.

– А сироватки проти укусу змій? Чула думку, що використання такого препарату може призвести до ще гірших наслідків, ніж сам укус. Вони є у швидких або їх можуть давати тільки в лікарнях?

– Сироватки самі по собі – це білкові продукти, і як кажуть токсикологи, краща сироватка – це та, яка не була використана. Введення такого препарату – дуже великий стрес для організму. Їх у бригад швидкої немає. Їх дають тільки в лікарні з додержанням усіх заходів обережності, це складний, довгий і кропіткий процес. Сироватку вводять в кілька етапів.

– Як діяти на місці, щоб допомогти потерпілому? Що точно не можна робити?

– Спочатку потрібно обмити рану, можна навіть звичайною водою, але краще з милом. Ні в якому разі не повинно бути ніяких джгутів, нічого не потрібно припікати, вирізати, відсмоктувати. Так, отрута змії не всмоктується в ШКТ, але надає допомогу можуть бути мікротравми в порожнині рота, і це небезпечно для людини, теж може бути реакція. Го головне, що ця маніпуляція практично ніяк не допоможе.

Хворого потрібно заспокоїти, знерухомити кінцівку, щоб отрута не так активно поширювався по лімфотоку в загальне кровоносне русло. Потрібно якомога швидше транспортувати людину в лікарню. Не потрібно давати йому ніякого алкоголю, це посилить стан.

Якщо людина здатна проковтнути таблетку, можна дати від алергії. До речі, як тільки змія вкусила, буде починатися набряк цього місця. Потрібно обвести цю зону фломастером, маркером, ручкою, що є з собою, це нам, медикам, дасть можливість оцінити стан, наскільки швидко розвивається набряк. І так, неправильно надана допомога може вплинути на стан потерпілого.