Думка українських бізнесменів про продовження карантину до 31 липня

Кабмін вирішив продовжити карантин в Україні до 31 липня. У Києві та інших областях, які не відповідають новій посиленої методології Кабміну, карантин знову посилять.

У проблемних регіонах Кабмін може:

  • обмежити проведення всіх масових заходів: спортивних, культурних, релігійних та будь-яких інших;
  • тимчасово перепинити роботу готелів;
  • закрити метро;
  • заборонити перевезення пасажирів усіма видами повідомлень;
  • закрити дитячі сади;
  • перепинити роботу фітнес-центрів і спортзалів;
  • заборонити діяльність закладів і культурних установ.

Строго кажучи, все те, відкриттю чого зовсім недавно так раділи українці, знову може (тимчасово) зупинити роботу.

Що думають бізнесмени з різних сфер?

Що думають бізнесмени з різних сфер?

Роман Тугашев, засновник Фестивалю вуличної їжі:

‘Що я думаю про продовження карантину? Бл @ ть, та че тут думати ?! Можете так і написати. Це ж просто … Я не можу підібрати адекватних слів. Ми не володіємо реальними даними про хворих. Просто влада захотіла – поміняли статистику, захотіли – не поміняли. На жаль. Все дуже погано.

Івент-індустрія лежить мертвим вантажем, величезна кількість людей, які займалися заходами, чекали дієвих заходів від держорганів, але нічого не отримали. Багато вже позакривали агентства і шукають зараз іншу роботу, а знайти роботу сьогодні – шанси мінімальні. І та ж історія – з ресторанної індустрії. Ми крім фестивалів ще з громадським харчуванням побічно пов’язані. Там ситуація не краща. Дуже багато рестораторів на свій страх і ризик відкривають і приміщення, хоча дозволені тільки літні тераси. І я їх розумію.

Варіантів немає. Якщо комусь здається, що ресторан – це якийсь підприємець, який хоче заробити грошей, він сильно помиляється. За кожним рестораном коштує 100-200 осіб, у яких є сім’ї, які потрібно якось годувати.

Я з самого початку карантину кажу, що дайте самому українцеві вибирати, від чого йому померти: від коронавируса або від голоду. От і все.

Фінансовий запас міцності особисто у мене ще є, але гроші мають погане властивість закінчуватися. Ще в березні я розумів, що найближчим часом ми ніяких фестивалів не проведемо. Так що фестивалі у нас на паузі, ми фізично не можемо їх провести. По-перше, фінансування вже немає у 90% учасників ринку: вони або були проїдені, або роздані на залишки зарплат співробітникам. А по-друге, масові заходи не дозволили і не дозволять в найближчому майбутньому. А навіть якщо дозволять, незрозуміло, як організатору розраховувати кількість гостей (багато боятимуться ходити на фестивалі), привіз музикантів, плюс витримувати всі вимоги МОЗ. Зараз масово проводять перевірки – до ресторанів приходять всі служби, без винятку. І штрафують.

Ніяких послаблень щодо перевірок та податкових платежів немає. Максимум, що ми, як бізнес, отримали – це якісь відстрочки платежів. Відстрочки. Але ми як і раніше все платимо податки, несемо витрати. Кредитування немає. Я можу ще багато розповідати, я втомився мовчати про цю ситуацію. А ситуація х @ ровая максимально ‘.

Що думають бізнесмени з різних сфер?

 Слава Жила, директор театру ‘Актор’:

‘Думаю, що продовження карантину – це логічне продовження процесу. Це буде і далі вбивати сферу івентів, театру, кінотеатрів. І буде вкрай погано позначатися на психологічному стані не тільки співробітників креативної сфери, а й на психологічному стані глядачів. Розумний глядач, який звик ходити в театр, складно переносить цю розлуку. Без мистецтва йому складно розуміти, як бути далі.

Мистецтво – це завжди діалог з глядачем. Це ‘дороговказ’. Без таких орієнтирів простому обивателю важко витримати карантин. Коли людина не осягає культурні моменти, не харчується цим, він мимоволі деградує.

І так вже все вкрай помінялися за час карантину, реструктуризувалися. Тренери з спортзалів перейшли на роботу онлайн, і навіть театр почав переходити в онлайн. Театр набуває нових форм. Ми вчора провели онлайн-спектакль ‘Містер Батерфляй’, і було видно, що глядач скучив. 98% як зайшли, так і досиділи до титрів. Так, онлайн-форма вистави не така емоційна, складно передати глибинну історію, але інтерактив є. Для мене особисто це новаторство, цифровий театр, якого не було до карантину. Я навіть планую щось ще нове робити онлайн. Карантин змусив і дав можливість шукати нові форми спілкування з глядачем. І класно, що це реалізувалося.

Я б на місці влади вже дав хоч якісь послаблення. Наприклад, один глядач на 5 кв.м. Все одно люди – соціальні істоти, ми від цього не дінемося. А цей тривалий карантин невідомо чим закінчиться.

Вибачте, але місця в психлікарні напевно розписані, там аншлаги. І я б не хотів поповнення. А боюся, що карантин буде це провокувати.

Людина, так довго перебуває в замкнутому просторі, буде трансформуватися, і незрозуміло, в який бік. Але можу сказати, що нічого хорошого в цьому немає. І я б на місці влади про це задумався ‘.

Що думають бізнесмени з різних сфер?

Максим Храмов, ресторатор, керуючий партнер мереж Pastateca, президент Leaders Club Ukraine, що проводить церемонію ‘Пальмова гілка’ ресторанного бізнесу:

‘Це повне гівно. Абсолютна суперечність всьому, що відбувається у світі. Там люди при владі думають про те, як бізнес відкрити, і при цьому не нашкодити здоров’ю громадян. А у нас думають тільки про те, як би зберегти свої посади, а на все інше їм наплювати. Я продовження карантину сприймаю як повну імпотенцію влади. Життя змінюється набагато швидше, ніж вони. І якщо свого часу карантином вони дійсно вчасно взяли під контроль ситуацію із захворюваністю, то зараз вони вже просто не здатні мислити ширше.

Виходить, що всі ті, кого не встигли відкрити, виявилися заручниками того, на що вони ніяк не впливають. Ресторани – одне з найчистіших місць апріорі в бізнесі, там елементарніше всього контролювати кількість людей, соціальну дистанцію і санітарні норми. Ти просто ставиш столи на відстані півтора метра, і все.

Як нам всім нарешті зрозуміти, що коронавірус все одно нікуди не дінеться. Ні до 31 липня нікуди не дінеться, ні навіть до Нового року може нікуди не дітися. Треба вчитися з ним жити, і при цьому не губити бізнес. А нашій владі все одно. Вони, напевно, вважають так – ну, закриється пару тисяч ресторанів, ну і що? Замість них нові потім рано чи пізно відкриються. У всьому світі зараз намагаються бізнесу допомогти, а у нас – тільки про те, як нас кудись не ‘пустять’.

Що думають бізнесмени з різних сфер?

Анастасія Ваганова, арт-директор Caribbean Club:

‘Перспектив все менше і менше, що найближчим часом відновлять проведення культурних подій. Їх дозволять, швидше за все, в найостаннішу чергу.

Нам влади взагалі не називають ніяких орієнтовних термінів для відкриття. Суть навіть не в термінах, все залежить від статистики. Була інформація, що якщо буде 8 нових захворювань на 100 тисяч населення, то дозволять масові заходи. Але вірус таки не піде сам по собі. Він не розчиниться в повітрі.

Оптимізм організаторів концертів вже вичерпується. У нас з’являлася надія, що 10 червня концертними майданчиками дозволять відкритися, нехай навіть з обмеженнями. І ми вже налаштувалися хоч на якусь роботу.

А зараз краще вже взагалі не налаштовуватися. Прогнозувати що-небудь вже просто безглуздо ‘.

Що думають бізнесмени з різних сфер?

Дмитро Чорний, засновник міжнародної франчайзингової мережі фітнес-клубів MalibuFIT:

‘Ставлюся до продовження карантину негативно. Це дуже велике навантаження на малий бізнес, яка нічим не компенсується. Держава тільки дало тимчасову відстрочку зі сплати деяких податків, а тепер їх треба платити знову. У цій же постанові про продовження відстрочки нічого не сказано, а це могла бути хоч якась пільга.

Про необхідність продовження карантину мені складно судити, але заборона на роботу малого бізнесу необґрунтований. Підхід до роботи багатьох установ у багатьох регіонах невиправданий.

Ми зараз будемо вивчати питання, чи потрібно закривати наші спортзали знову, після того як ми їх відкрили в рамках пом’якшення карантину. Якщо буде найменша можливість працювати під будь-яким приводом, ми будемо це робити. Просто тому що ми не готові знову залишити співробітників без зарплати, а наших клієнтів – без тренувань. Головне для нас зараз – забезпечити виживання людей ‘.

Що думають бізнесмени з різних сфер?

Дмитро Деркач, співвласник мережі кінотеатрів ‘Планета Кіно’:

‘Орієнтовна дата відкриття кінотеатрів – 1 липня. Але це ще не точно, ще все може змінитися. З огляду на зростання кількості захворювань за останній тиждень, посилення заходів та продовження карантину – це правильне рішення. З іншого боку, якщо працює громадський транспорт, то нелогічно сильно обмежувати інші напрямки ‘.

Що думають бізнесмени з різних сфер?

Роман Романчук, СЕО ‘Мультиплекс-Холдинг’ (кинотеатры ‘Мультиплекс’):

‘Немає ясності в заяві про продовження карантину. Що це буде означати? Ми чекаємо уточнень. Я поки не ставлюся до цього як до меседжу про те, що дату відкриття кінотеатрів переносять. У заяві прем’єра звучить просто загальна фраза про те, що карантин продовжується, але як саме це вплине на дату відкриття кінотеатрів? можливо – кардинально, можливо – ніяк, можливо – частково по регіонах. Ми поки не розуміємо, стосується нас це чи ні. Ще ж немає конкретних рішень, нормативно-правового акта. Почекаємо ‘.