В долині Панджшир в Афганістані тривають бої, оскільки опір антиталібів обіцяє утриматися

Саїд Ходайберді Садат

Члени ‘Талібану’ патрулюють після того, як вони увійшли в долину Панджшир, єдину провінцію, яку група не захопила під час розгортання минулого місяця в Афганістані 6 вересня 2021 року.

Статус долини Панджшир на сході Афганістану залишався неясним у вівторок після заяв талібів про те, що бойовики захопили останню провінцію, що тримається в країні, навіть коли учасники опору проти талібів пообіцяли продовжувати боротьбу.

Якщо претензії на перемогу правдиві, це означає, що весь Афганістан зараз під контролем талібів, які завдяки серії приголомшливих здобутків на полі бою та капітуляції афганських військових у липні та на початку серпня захопили країну з майже 40 млн. США вивели свої сили.

Це також означало б безпрецедентну і глибоко символічну поразку для провінції, відомої досі непереможеними бійцями, які протягом останніх кількох десятиліть успішно протистояли вторгненню талібів і радянських військ і були життєво важливими союзниками США.

Бійки тривали до пізнього вівторка, за словами члена Національного фронту опору, який розмовляв із CNBC з Панджшира на умовах анонімності через ризики безпеки. NRF-це багатонаціональна група племен, ополченців та афганських військових, які виступають проти талібів.

Афганський рух опору та повстання проти талібів беруть участь у військовій підготовці в районі Абдулла Хіль району Дара в провінції Панджшир 24 серпня 2021 року.

Хоча таліби увійшли в історично важливу долину, немає жодних доказів того, що вони взяли її під свій контроль, – каже Камаль Алам, старший науковий співробітник Атлантичної ради, який був нерезидентом, який був у Панджширі лише минулого місяця.

‘Таліби стверджували, що раніше брали Панджшир без доказів. Цього разу ясно одне: вони точно увійшли в Панджшир, – сказав Алам у вівторок CNBC. «Повністю взяти це – це інше питання, яке ще належить довести. Наразі вони лише взяли його частину на мінімальному рівні, це точно певне ”.

Спочатку Ради, потім Талібан: спадок опору

Алам є старшим радником Фонду Масуда, організації, яка пропагує спадщину Ахмада Шаха Масуда, лідера опору проти Талібану, якого було вбито перед терактами 11 вересня 2001 року.

Син Масуда Ахмад – лідер Національного фронту опору та генеральний директор Фонду Масуда. У підготовленій заяві, розміщеній у понеділок у соцмережах, Ахмад Масуд пообіцяв боротися проти талібів і намагався згуртувати інших, щоб зробити те саме.

‘Ні в якому разі військовий тиск на нас і нашу територію не зменшить нашу рішучість продовжувати нашу боротьбу’, – сказав він.

‘Де б ви не були, всередині країни чи за її межами, ми звертаємось до вас, щоб виступити проти опору гідності, цілісності та свободі нашої країни […] Ми, НРФ, будемо твердо стояти з вами’.

Ахмад Масуд, син загиблого в Афганістані героя антирадянського опору Ахмада Шаха Масуда, махає руками, коли він прибуває на збори в Базарак, провінція Панджшир, Афганістан, 5 вересня 2019 року.

Ахмад Масуд розкритикував ‘Талібан’ за те, що він не дотримується резолюції, прийнятої радою Улеми Афганістану, або вищих релігійних вчених, закликаючи припинити воєнні дії.

‘Ми вважали його остаточним і не порушували, очікуючи відповіді іншої сторони’,-сказав Ахмад Масуд у своїй заяві в понеділок. ‘Проте таліби розкрили свою справжню природу, відкинувши вимогу резолюції’ зі своїм наступом на Панджшир.

32 -річний Ахмад Масуд здобув освіту на Заході у Військовій академії Сандхерста та Лондонському королівському коледжі. Він пообіцяв продовжувати спадщину свого покійного батька, стверджуючи, що буде боротися за вільний і демократичний Афганістан.

Відомий як ‘Лев Панджшіра’, Ахмад Шах Масуд очолив опір радам у 1980 -х та талібам у 1990 -х. Гірський Панджшир зберігався як одна з єдиних частин Афганістану, яку таліби не змогли захопити за цей час.

Афганські чоловіки розмахують прапором над портретом покійного афганського полководця Ахмада Шаха Масуда (R) у районі Парян провінції Панджшир 23 серпня 2021 року, коли таліби заявляли, що їхні бойовики оточили сили опору, скупчені в долині, але прагнули вести переговори, а не вести боротьбу з ними.

Ахмад Шах Масуд працював з воєнізованими силами ЦРУ, щоб стимулювати та навчати місцеві племена для боротьби з талібами, але був убитий бойовиками групи всього за два дні до терористичних нападів ‘Аль -Каїди’ на Всесвітній торговий центр та Пентагон, що спровокувало втручання США в Афганістан.

Перемога талібів стане ‘величезною психологічною поразкою’

За словами Алама, наслідки та значення втрати Панджширу для талібів будуть величезними. ‘Не тільки для Афганістану, але й для світу – 11 вересня, кінець холодної війни та партизанський фольклор стикаються в Панджширі’.

Протягом останніх двох з половиною десятиліть «Талібанів били знову і знову, кожного разу, коли вони намагалися проникнути на північний схід; не тільки Панджшир, – сказав Алам. ‘Однак тепер, не дай Бог, Панджшир впаде, це буде величезною психологічною та тактичною поразкою зі стратегічними змінами для майбутнього Центральної Азії’.

Емілі Вінтерботем, директор групи тероризму та конфліктів у Лондонському Королівському інституті об’єднаних служб, повторила це почуття.

‘У разі підтвердження перемога талібів над невеликою провінцією Панджшир є глибоко символічною’, – сказав Вінтерботем. ‘Це припиняє, принаймні зараз, останню низку опору’ Талібану ‘, подвиг, якого режим не досяг вперше у 1990 -х роках’.

Це також продемонструвало б, наскільки сильніші таліби порівняно з 20 роками тому. ‘Талібан’ не тільки збільшився в розмірах і в плані підтримки або прийняття в деяких частинах країни; тепер вони також володіють американською зброєю на мільярди доларів та дворічним досвідом боротьби із західними військовими.

Хоча таліби заявляли, що мають намір встановити більш інклюзивне та примирливе керівництво, ніж у минулому, поведінка його бійців останніх тижнів розповідає про іншу історію. Учасники ‘Талібану’ вбивали і били по мирному населенню, особливо протестувальникам, включаючи жінок та дітей.

‘Зростає занепокоєння, що’ Талібан ‘буде прагнути вимагати жорстокої розплати за опір жителям долини’, – сказав Вінтерботем. ‘Те, як’ Талібан ‘реагує, є показником того, наскільки група насправді змінилася’.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *