Голосуй – не голосуй: Як відбуватимуться вибори 25 жовтня?

Голосуй – не голосуй: Як відбуватимуться вибори 25 жовтня?


З відкритих джерел

Президент Володимир Зеленський привніс нотку абсурду у й без того непростий процес виборів, які відбудуться 25 жовтня. Непростий, бо вперше виборці голосуватимуть за новою схемою. Однак це ще не все. Глава держави надумав провести опитування з кількох важливих, на його думку, питань. Як буде відбуватися таке опитування – мається на увазі суто технічно? Після вкидання бюлетеню в урну громадянам запропонують взяти анкету і заповнити її? Це буде на території дільниці чи поза її межами? Можливо, анкету дозволять із собою і повернути її згодом вже заповненою? 

Новини за темою

На всі ці запитання немає відповідей. Власне, і про перелік проблем, з приводу яких Зеленський хоче проконсультуватися з країною, на сьогодні відомо лише приблизно. Але про анкети – дещо згодом, а поки що про те, як ми все-таки будемо голосувати та кого обирати.

Вибори: інструкція до застосування

Отже, що буде 25 жовтня? Вибори депутатів міських та обласних рад, а також сільських, селищних та міських голів. Де вони пройдуть? Скрізь, окрім тимчасово окупованих територій Криму, міста Севастополя, окремих районів, міст, селищ та сіл Донецької та Луганської областей.

Важливо взяти до уваги: цього року в країні відбулося укрупнення районів, їхня кількість зменшилася з 490 до 136. Тому 25 жовтня в новоутворених територіальних громадах пройдуть перші вибори рад громад та депутатів в райради.

Чи скрізь вибори відбуватимуться однаково? Ні. В населених пунктах із населенням менше 75 тисяч виборців місцевого голову обиратимуть методом простої більшості. Тобто виграє той кандидат, який набрав більшу кількість голосів. У тому випадку, якщо виявиться, що кандидати набрали однакову кількість голосів, будуть призначені повторні вибори.

Там же, де кількість виборців перевалює за 75 тисяч, вибори мерів можуть відбуватися у два тури. Другий тур проводитимуть в тому разі, якщо жоден з кандидатів не набере абсолютної більшості голосів в першому турі (50% +1 голос). У другому турі “на поєдинок” стануть два кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів у першому турі.

Хто може балотуватися на нинішніх виборах? Якщо йдеться про обрання голів – міських, сільських, селищних – то, власне, будь-хто. Тобто і самовисуванці, і кандидати від партій. Дещо інакше ситуація з радами.

У громадах з населенням до 10 тисяч людей до місцевих рад зможуть балотуватися як кандидати від партій, так і самовисуванці. Останні не обов’язково повинні бути членами партії, достатньо, аби партія затвердила їхню участь на своїй конференції.

Як проходитимуть вибори у громадах? Кожна громада поділена на округи, де обиратимуть від двох до чотирьох депутатів. В місцеву раду пройдуть лише ті, хто отримав найбільшу кількість голосів від виборців свого округу.

Але у громадах з чисельністю понад 10 тисяч виборців зможуть балотуватися тільки кандидати від партії без можливості самовисування. В місцеву раду потраплять тільки ті кандидати, партії яких отримають більше 5% голосів. Тобто самому претенденту недостатньо мати високий рейтинг, важливо іще, аби його партія теж не підвела і подолала прохідний бар’єр.

Бюлетень: два стовпчики і дві позначки

Цього року бюлетень вперше виглядатиме не так, як завжди. Причому зміни тут доволі суттєві. Саме тому багато хто побоюється того, що кількість зіпсованих бюлетенів призведе зрештою до нелегітимності виборів.

Найпростіше буде киянам – вони отримають лише по два бюлетені – зі списком кандидатів у мери та міську раду. Але більшість виборців отримають 25 жовтня відразу по чотири бюлетені, для обрання: глави населеного пункту – мера, селищного або сільського голови; депутатів міської / сільської / селищної ради; депутатів районної ради; депутатів обласної ради.

Як заповнити бюлетень? Мережа “Опора” роз’яснює: відтепер бюлетень буде складатися з двох частин — переліку партій та кандидатів від партій. При голосуванні потрібно буде поставити позначку навпроти певної політсили, а потім вписати цифру конкретного кандидата.

При цьому ліворуч у бюлетені буде перелік партій. Посередині – два квадратики для позначок. Праворуч міститиметься пронумерований перелік кандидатів від цієї партії. Спочатку ми обираємо партію та ставимо “галочку”, “плюс” чи будь-яку іншу позначку в першому квадраті для волевиявлення за партію.

Далі до другого квадрату вписуємо номер кандидата, якому віддаємо перевагу у відповідному територіальному списку своєї партії. Вносити цифри для голосування за кандидата треба буде дуже уважно: зазначити максимально точний номер, який вказано поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо); крім того, цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету.

Місце для написання номера кандидата має форму, схожу на ту, якою користувалися раніше для написання поштового індексу, тож всім нам не завадить загадати, як колись – до винайдення електронної пошти – ми підписували звичайні паперові конверти.

Дуже важливо чітко прописати номер, щоб уникнути непорозумінь під час підрахунку голосів членами дільничної виборчої комісії. Все ж таки комісії мають рахувати, а не сперечатися: це номер “2” чи “7” зазначив виборець.

Беремо до уваги: згідно із законодавством, один кандидат може бути вписаний максимум у двох списках, наприклад, на посаду міського голови і депутата місцевої ради, або до рад різних рівнів, як, наприклад, обласну та районну. Тобто якщо одне й те саме прізвище зустрічається двічі – це нормально.

І ще пару слів про бюлетень. Важливо пам’ятати: навіть якщо ви зіпсували бюлетень – це не критична ситуація. У випадку, коли сталася помилка, ви маєте право звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав бюлетень, із проханням видати інший в обмін на неправильно заповнений.

Щодо цього робиться відповідна позначка у списку виборців навпроти прізвища виборця, а бюлетень з помилкою невідкладно погашається, про що складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний.

А далі вже почнеться підрахунок голосів.

Як рахуватимуть голоси і скільки депутатів буде обрано?

Кількість депутатів, що обираються, чітко зазначена у Виборчому кодексі:

У населених пунктах до 10 тисяч виборців — 22 депутати;

від 10 тисяч до 30 тисяч виборців — 26 депутатів;

від 30 тисяч до 50 тисяч виборців — 34 депутати;

від 50 тисяч до 100 тисяч виборців — 38 депутатів;

від 100 тисяч до 250 тисяч виборців — 42 депутати;

від 250 тисяч до 500 тисяч виборців — 54 депутати;

від 500 тисяч до 1 мільйона виборців — 64 депутати;

від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців — 84 депутати;

понад 2 мільйони виборців — 120 депутатів.

У Києві проживає понад 2 мільйони мешканців, а тому до столичної ради будуть обрані 120 депутатів.

Ще одна важлива ремарка: у громадах з населенням понад 10 тисяч виборців введена система відкритих списків. Парламент також зберіг виборчу квоту 25%. Що це таке?

Виборча квота — це відсоток голосів виборців, необхідний для отримання одного депутатського мандата. Її визначають шляхом ділення загальної кількості голосів партій, які отримали більше 5% голосів, на кількість мандатів. Перші номери списків партій не беруться до уваги.

Тобто якщо в Київраді 120 місць, а бар’єр в 5% подолали шість партій, за які сукупно проголосували 600 тисяч виборців, квота обчислюється за формулою 600 000/114 мандатів (120 мінус шість перших номерів партій) і дорівнює 5260 голосів. Це і є квота.

Тепер розрахуємо мандати для кожної партії. Припустимо, є партія, котра отримала 100 тисяч голосів. Цю кількість ми ділимо на квоту і отримуємо (200 000/5260) 19,011. Цілі числа і означатимуть кількість мандатів. Тобто одна з партій, які балотувалися до Київради, зможе провести до столичного парламенту саме стільки депутатів. Це – щодо їхньої кількості, а як стосовно персоналій? 

Своїх висуванців партія сама розмістила у бажаному для неї порядку, але це не означає, що, приміром, кандидат під номером 20 або 21 не потрапить до Київради при наявності лише 19 місць. Для проходження йому треба набрати більше 25-відсоткової квоти, тобто в нашому прикладі – більше 5260 голосів. Це – його персональний соціальний ліфт, який вивозить претендента нагору навіть попри невисокий персональний номер у рейтингу партії.

Всі кандидати, які набрали більше 25% голосів, автоматично стають на чолі списку. Але якщо, припустимо, номер 4, номер 13 та номер 21 змогли подолати квоту і набрали однакову кількість голосів? В цьому випадку депутатами стають номери 4 та 13, а номер 21 не отримує мандат, оскільки партія розмістила його нижче

“Галочки” прилетіли

Експерти, з якими поспілкувався 112.ua, вказують на те, що нова система голосування може все значно ускладнити, ба навіть призвести до того, що вибори точково будуть визнані недійсними. Щоб цього не сталося, владі потрібно було заздалегідь подбати про всі необхідні роз’яснення. Але зараз цей момент вже упущено.

Новини за темою

“З голосуванням однозначно будуть труднощі, – пророкує керівник центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов. – Треба було відвести тривалий час на роз’яснення відносно того, як поводитися з бюлетенем нового зразка. У нас же не бракує організацій, які просувають демократію в Україні, чи не так? От на грантові гроші і слід було б зайнятися такою політпросвітою. Крім того, у нас були півроку, щоб імплементувати онлайн-голосування. Слава Богу, в Україні досить непогані справи з інтернетом. Так би ми й карантинних норм дотрималися, і черг уникнули”.

А зараз, за словами Золотарьова, буде і “купа зіпсованих бюлетенів”, і багатогодинне стояння на підході до кабінки для голосування. “Якщо явка буде хоча б на рівні 50%, то черг не уникнути. А черги в коронакризу – навіть не уявляю, як це буде виглядати…”. 

“Буде багато міст та місць, де результат виборів опиниться під сумнівом. Вже зараз розробляються сценарії, як забезпечити такі сумніви там, де не досягається потрібний основним гравцям результат. І ковід тут грає на руку, бо підкидає дуже простий варіант – хоча б один член комісії заявляє про позитивний результат на “корону”, і вся комісія йде на самоізоляцію”, – розповідає експерт.

Про “медичні наслідки” виборів-2020 нам говорить і заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко: “Проблеми з ковідом можуть зірвати вибори. Особливо після роз’яснень відносно того, що на дільниці запускатимуть і людей без масок. Тобто, з одного боку, ми розганяємо школи на дистанційне навчання та канікули, а з іншого – будь ласка, приходьте без масок. Ну от як так?”.

Політолог не у захваті й від ідеї влади сумістити вибори з всеукраїнським опитуванням. “Опитування від Зеленського додатково все ускладнює, – переконаний Петренко. – Хоча це його спосіб залучити людей на вибори – кому не цікавий сам процес голосування, може прийти задля опитування. Перше питання – про довічне ув’язнення для корупціонерів – дуже популістичне, воно може багатьом сподобатися. А ще більше сподобалося б, якби замість довічного ув’язнення був варіант “розстріляти” – тут були б всі 99% голосів”.

Експерт додає: “На місцевих виборах виборці своїх кандидатів не знають. Це якщо говорити не про село, а про місто хоча б рівня Білої Церкви. Тобто черги будуть створюватися в будь-якому випадку. Бо, передусім, треба розібратися з кандидатами, а на додачу ще й розібратися з бюлетенями. Людина прийде, гляне на чергу, розвернеться та піде собі додому. Стояти на місцевих виборах, як стояли на раніше на президентських, люди не будуть – місцеві вибори нашому виборцю не представляються аж такими важливими. Від 5% до 10% відразу відпадуть – через черги. Плюс така ж кількість бюлетенів буде зіпсована. Тобто відразу виникає питання репрезентативності цих виборів”.

Але постане подібне питання вже після 25 жовтня. Поки що треба відбути цей день і не зійти з розуму. Або – як мінімум – не заплутатися в папірцях і правильно вказати, кого – “розстріляти”, а кому – вручити мандат.

Наталія Лебідь

Джерело