Карантин: версія “лайт”. Що Уряд дозволив бізнесу та громадянам з 11 травня

Читати новину: Російською

З 11 травня в Україні розпочнеться поступове зняття перших обмежень і перехід до концепції адаптивного карантину. Про це 4 травня заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Втім, говорити про закінчення карантину занадто рано, адже іншим свої рішенням Кабінет міністрів продовжив його ще на півтора тижня. Абзац розбирався, що собою представляє “лайтова” версія карантину, запропонована Урядом, а також з’ясовував, як планує діяти влада Києва.

Отже, пом’якшення карантинних обмежень стало можливим завдяки “стабільній ситуації з захворюваністю на коронавірус в Україні”. Водночас відмовлятися від обмежень ще рано, тому карантин в Україні буде продовжений принаймні до 22 травня.

“Далі ми будем дивитись, як буде поводити себе пандемія у світі та як буде відбуватись коливання кривої захворюваності у нас в Україні”, – пояснив Денис Шмигаль.

За його словами, Україна не може повністю відмовитися від карантинних заходів через те, що “Всесвітня організація охорони здоров’я продовжила дію глобального режиму надзвичайної ситуації”.

“Уряд в першу чергу зацікавлений, аби якомога швидше запустити всі сфери економіки, які призупинилися через епідемію. Ми керуємося виключно даними наших профільних спеціалістів. За їхніми розрахунками, передчасне зняття карантину – означає тисячі нових хворих. Не можна цього допустити”, – заявив прем’єр-міністр.

Він запевнив, що “розуміє потреби та запити бізнесу, якому треба час, аби підготуватися до безпечних умов роботи”. Шмигаль повідомив, що з 11 травня буде дозволено працювати закладам харчування, салонам краси, перукарням, “але за певних умов”. Ці умови, зазначив голова Уряду, вже розроблені й будуть представлені МОЗ України.

“Ми дозволимо роботу закладів громадського харчування на винос. Роботу літніх майданчиків кафе і ресторанів просто неба у закладах, зареєстрованих як оператори потужності. Це дуже важлива прив’язка і можливість контролю… Дозвіл працювати отримають заклади побутового обслуговування населення за визначеними критеріями. Музеї, бібліотеки, тренування спортсменів національних збірних команд, індивідуальні тренування (біг, хода, їзда на велосипеді, рух на активних візках спортсменів з інвалідністю). Стоматологи, аудитори, адвокати, нотаріуси, сервіс побутової техніки”, – перерахував Шмигаль.

Також, за його словами, буде дозволена оптова і роздрібна торгівля непродовольчими товарами, окрім зон розваг та харчування, дитячих зон в ТРЦ. З 11 травня також буде надано дозвіл на відвідування парків, скверів, зон відпочинку. З приводу носіння медичних масок після пом’якшення карантину в Уряді нічого не сказали.

Тезисно про те, що Уряд дозволив українцям з 11 травня:

В Уряді наголосили, що до 11 травня в Україні діятимуть карантинні обмеження. З цього приводу Шмигаль звернув особливу увагу на відповідальність місцевої влади.

“Ми розуміємо важливість співпраці з місцевою владою, але не нехтуйте правилами, які діють для всіх. Не можна ухвалювати рішення по виходу з карантину за власною забаганкою”, – наголосив він, вочевидь маючи на увазі ситуацію у Черкасах, де міська влада пом’якшила обмеження вже з 1 травня. Детально про конфронтацію мера Черкас Анатолія Бондаренка з центральною владою, зокрема з Офісом президента, читайте тут.

Наприкінці квітня Уряд погодив відновлення роботи продовольчих ринків під час карантину за умови дотримання вимог безпеки для нерозповсюдження коронавірусу. Втім, з 1 по 3 травня в Україні закрилися 38 продовольчих ринків через неготовність працювати з урахуванням карантинних заходів. Станом на 3 травня в країні працювали 403 продуктових ринки.

Окремо Шмигаль зазначив, що у період дії карантину в Україні все ж таки продовжували працювати деякі магазини мережі будівельних гіпермаркетів та заклади громадського харчування.

“Торгівля будівельними матеріалами була заборонена і залишиться забороненою до 11 травня. Те саме стосується і закладів харчування. Всі відповідні випадки порушень зараз перевіряються органами правопорядку. Невеличкий магазин має працювати на рівних умовах з великими гіпермаркетами. Тут не має бути обраних”, – резюмував прем’єр-міністр.

Абзац раніше вже повідомляв про гучні скандали навколо будівельного гіпермаркету “Епіцентр”, що належить нардепу Олександру Герезі, та київського елітного ресторану “Велюр”, яким опікується одіозний нардеп від президентської партії “Слуга народу” Микола Тищенко.

Коли та як карантин пом’якшать у Києві

Перший етап послаблення обмежень столиця почне з 12 травня, але у разі, якщо дозволить епідеміологічна ситуація, заявив мер столиці, голова Київської міської держадміністрації Віталій Кличко.

На першому етапі в Києві відкриють:

 • Непродовольчі магазини (загальною площею до 300 кв.м): з вимогою присутності не більше 1 відвідувача на 10 кв.м площі приміщення та з обов’язковою санітарною обробкою приміщення двічі на день. Однак великі торговельні центри та магазини в них на першому етапі не відкриють.
 • Перукарні та салони краси (за попереднім записом і не більше одного клієнта на кожну послугу одночасно): з вимогою санітарної обробки (або кварцування) робочого місця після кожного клієнта.
 • Кафе та ресторани (на винос): із вимогою санітарної обробки приміщення двічі на день.
 • Парки та сквери: групами не більше двох осіб або, якщо з дітьми, – двоє дорослих, двоє дітей.
 • Тимчасові споруди (МАФи, кіоски): з забороною споживання їжі та напоїв на місці.
 • Невеликі виробництва непродовольчих товарів і підприємства побутового обслуговування (ательє, побутові послуги тощо): за дотримання вимоги не більше одного співробітника на 10 кв.м і не більше одного клієнта на 10 кв.м.
 • Адвокатські та нотаріальні бюро, аудитори: з вимогою не більше одного відвідувача на 10 кв.м площі приміщення.
 • Автокінотеатри.

Кличко також нагадав, що попри послаблення у всіх установах і підприємствах мають бути й виконуватися:

 • Обов’язкова термометрія співробітників і відвідувачів.
 • Обов’язкові правила безпеки.
 • Якщо клієнт без маски – його або не пускають до приміщення, або це – відповідальність постачальника послуг.

На першому етапі послаблень у Києві закритими залишаться: школи, дитячі садки, дитячі майданчики, спортивні майданчики, прибережні зони відпочинку.

Щодо болючого для багатьох киян та гостей міста питання про відновлення роботи громадського транспорту, то Кличко зазначив, що “він продовжить працювати в обмеженому режимі”. Метро в столиці відкриється за рішенням Уряду, підкреслив голова КМДА.

За словами Кличка, Комісія з надзвичайних ситуацій міста може ухвалити рішення про регламент роботи кафе та кав’ярень. Столична влада має намір дозволити продавати каву на винос “із дотриманням усіх норм безпеки”. Як повідомляють читачі Абзацу, багато столичних кафе та кав’ярень почали продавати каву та інші напої “з собою” вже від учора, тобто ще до офіційного дозволу міської влади.

Нагадаємо, через карантин і заборону на деякі види діяльності близько 277 тисяч фізичних осіб-підприємців (ФОП) в Україні залишилися без роботи.