Комп’ютери записали в рецепти за здоров’ям

Більшість людей чули про залежності від комп’ютерних ігор або про їх негативний вплив на зір і рухливість. Але, як виявилося, з допомогою відеоігор можна лікувати психічні та неврологічні захворювання, покращувати зір і стежити за здоров’ям.

Ігрова зарядка для мізків

Цього тижня Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) вперше видало реєстраційне свідоцтво для використання комп’ютерної гри в якості терапевтичного засобу. FDA схвалило використання комп’ютерної гри «EndeavorRx» для цифрової терапії для дітей 8-12 років з синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ). Хоча це перший випадок такого схвалення, комп’ютерні ігри досить давно застосовуються в медичних цілях.

«EndeavorRx» була розроблена компанією Akili Interactive — підрозділом британської біотехнологічної корпорації Puretech. Серед розробок Akili Interactive є ігри, які можуть допомогти виявити та лікувати депресію і хвороба Альцгеймера. Боротьба з психічними розладами та захворюваннями нервової системи — мабуть, самий популярний напрям у створенні лікувальних відеоігор.

«Пластичність нашого мозку, його здатність змінювати самого себе означає, що він дійсно реагує на той чи інший досвід. Якщо ми зможемо створити дуже точково орієнтований досвід, який, до того ж буде пристосовуватися під конкретну людину, це може допомогти поліпшити роботу мозку», — вважає професор неврології, психології і психіатрії Каліфорнійського університету в Сан-Франциско і співзасновник Akili Interactive Адам Газзаєвим.

Інший проєкт Адама Газзалі — Neuroscape — вивчає, як ігри можуть допомогти в лікуванні депресії, СДУГ, розсіяного склерозу, хвороби Альцгеймера, хвороби Паркінсона. Сінгапурський стартап Neeuro розробив відеогру CogoLand, яка допомагає дітям з СДУГ зосереджуватися і тренувати уважність. Зараз вона тестується 20 дітьми у віці від 6 до 12 років. Новозеландський Оклендский університет також розробив 3D-гру з фантастичними сюжетами, яка повинна допомогти пацієнтам з депресією в боротьбі з тривожністю.

Ігри застосовуються не тільки при лікуванні психічних і неврологічних захворювань. У квітні швейцарська фармкомпанія Novartis купила стартап Amblyotech, розробляє відеоігри для лікування амбліопії. Це різні погіршення зору, зазвичай одного ока, що не піддаються коригуванню за допомогою окулярів і контактних лінз. В іграх Amblyotech застосовуються дихоптичні системи, при яких для кожного ока за допомогою 3D-очок будується окреме зображення.

Здоров’я у форматі гри

Гейміфікація в широкому сенсі слова є не менш перспективною для медичної сфери. За прогнозами дослідницької компанії Research Dive, цей ринок буде в найближчі роки зростатиме в середньому на 11,9% в рік і до 2026 року досягне $47,3 млрд.

За принципом гри діють багато цифрові продукти, які не є власне іграми. Наприклад, різні додатки, нагородами стимулюють фізичну активність або відмова від шкідливих звичок.

Так в додатку Stixx можна ставити цілі — наприклад, кинути палити, — а за їх невиконання платити справжні штрафи зі своєї кредитної картки. Додаток Mango Health в ігровій формі відстежує, що пацієнт приймає прописані йому препарати й нараховує нагороджує за точне слідування приписам.

Канадська компанія Ayogo створює додатки, які геймифицирує процес набуття нових звичок людьми з хронічними захворюваннями. Спільно з американською фармкомпанією Merck вона запустила гру «Type 2 Travelers» для людей, у яких нещодавно виявили діабет другого типу. Завдання гри допомагають їм внести необхідні зміни в спосіб життя, харчування, а також отримати інформацію про захворювання. Інші розробки фірми — гра «Monster Manor» для дітей 6-10 років з діабетом першого типу і гра «Picture It!» для зниження ваги. Компанія працює над грою, яка допомогла б людям з ВІЛ краще стежити за виконанням розпоряджень лікаря.

Американський стартап Pear Therapeutics створює цифрові продукти для боротьби із залежностями та безсонням. Гра «Cool!» призначена для зниження болю чи страху — в ній пацієнти грають з віртуальними видрами посеред засніженого пейзажу. Гра «Glow!» — збір віртуальних світлячків — також спрямована на боротьбу з хронічними болями, але працює за принципом медитації та підвищення самоконтролю.

Ігри в деякому сенсі використовувалися і для боротьби з коронавірусом. У березні Всесвітня організація охорони здоров’я спільно з розробниками запустила кампанію, що закликає людей залишитися вдома під час карантину і пограти в ігри замість виходу на вулицю. Причому компанії обіцяли гравцям різні ексклюзивні пропозиції та нагороди.