На Марсі зафіксовано унікальне зелене світіння

Традиційна назва Червона планета, закріпившись за Марсом, в найближчому майбутньому буде піддане сумніву, після виявлення європейськими астрономами незвичайного зеленого свічення в атмосфері планети. Унікальне явище було вперше зафіксовано з використанням орбітального космічного апарату ESA ExoMars (TGO) та опрацьовано вченими з Льєжського університету в Бельгії.

Аналогічне явище відбувається і на Землі, коли спостерігається полярне сяйво, під час якого електрони з міжпланетного простору потрапляють у верхні шари атмосфери. Таке зіткнення призводить до вивільнення атомів кисню з вуглекислого газу, що й забезпечує приємне оку зеленувате світіння, постійно видимий з МКС на горизонті нашої планети.

Теоретичне припущення про можливе виникнення зеленого свічення в атмосфері Марса, було висловлено ще в 80-ті роки минулого століття. Тепер, використання спектрографів апарату TGO була здійснена реальна фіксація такого явища.

Станція ESA ExoMars знаходиться на орбіті Марса з 2016 року і останні сім місяців активно бере участь у спостереженні та пошуку унікального феномену зеленого свічення. У ході спостереження астрономи сканували атмосферу з використанням апаратури станції, що включає спектрометр UVIS, що працює у видимому та ультрафіолетовому оптичному спектрі.

Були проскановані ділянки атмосфери на висоті від 20 до 400 км над поверхнею Марса. При цьому на кожному рівні орбіти дослідження проводилося двічі з періодичністю в чотири дні. На всіх висотах було зафіксовано зеленувате світіння, пов’язане з викидом кисню. При цьому найбільш активним марсіанське сяйво було помічено на висоті 80 км.

Проведені дослідження дозволяють отримати інформацію для обчислення щільності атмосфери впливає на опір середовища. Ці дані необхідні для майбутніх колонізаторів Марса при розрахунку траєкторії супутників і параметрів парашутів для вантажів, що скидаються на поверхню Червоної, але трохи Зеленої планети.