Народні прикмети: чим 2 травня пригощали Весну і як знаходили злодіїв

Читати новину: Російською

Сьогодні, 2 травня, вшановують пам’ять святого Івана Старопечерника, Івана-воїна, відомого своїм даром знаходити та карати злодіїв, повідомляє Абзац.

Якщо у людини щось пропадало саме 2 травня, то в цей день вона йшла до церкви помолитися святому Іванові Старопечернику, після цього відкривалася істина про те, хто саме є злодієм. Другого травня існувала традиція виносити в поле полотна і просити Весну про гарний врожай.

Також у цей день була традиція випікати пироги з начинками – це обіцяло багатий урожай. У цей день селяни виходили з тканиною в поле, розкланювалися на всі сторони й, звертаючись на схід, говорили: “Ось тобі, матінка-весна, нова новинка!”. Потім розстеляли полотно на лузі, клали на нього пиріг і йшли додому з надією, що матінка-весна одягнеться в нове і за принесені хліб-сіль вродить в достатку льон і коноплі. А ще казали так: “Прачі б’ють – Івана чуть”.

“Одягати” Весну в нове – одна з найстаріших слов’янських традицій. Зазвичай селяни 2 травня розвішували шати на кущах або розкладали їх на землі, яка трохи поросла травою. Предки вірили в те, що сила першої зелені й води передається полотнам, а сила сонця передається людського роду через тканину. Полотна, після того, як вони прогрілися на сонці та провітрювалися, готували до ярмарку. Їх згортали у своєрідні трубки – “новини”. Якщо полотна на ярмарку добре продавалися, то обов’язково перед іконою Івана ставили свічки. Також до нього 2 травня зверталися з молитвою для того щоб захистити рідних і близьких від бід і напастей.

Народні прикмети на 2 травня:

Дощовий і похмурий день – червень буде сухим і сонячним

Зайці досі шерсть не змінили – прикмета до того, що варто очікувати похолодання

Тепла погода 2 травня – наприкінці місяця буде холодно

Хмари швидко біжать небом 2 травня – дощу в найближчі дні не буде

Дикі качки в’ють гнізда недалеко від води – влітку чекай посухи. Навпаки, якщо гніздяться качки подалі від водойм, то це прикмета до того, що літні дні будуть дощовими

Безвітряна, золотиста зоря ввечері 2 травня – чекай доброї погоди.

Сьогодні іменини відзначають Іван, Георгій, Мотря.

Також читайте про народні традиції та прикмети 30 квітня.