Німеччина — перша велика економіка, що вирішила відмовитися від вугілля та атомної енергії

Німецькі законодавці завершують довгоочікувану поетапну відмову країни від вугілля як джерела енергії, підтримавши план, який екологічні групи вважають недостатньо амбітним, а вільні учасники ринку критикують як порожню витрату грошей платників податків.У минулу п’ятницю обидві палати парламенту схвалили законопроєкт, який передбачає зупинку до 2038 останньої електростанції, що працює на вугіллі, і виділення близько 40 млрд євро для допомоги постраждалим від цього рішення регіонах під час перехідного періоду.

Цей план є частиною програми по «переходу до альтернативних джерел енергії» Німеччини — спроби відлучити найбільшу економіку Європи від викопного палива, і забезпечити всі головні потреби країни в енергії за допомогою відновлюваних джерел. На відміну від таких порівнянних країн, як Франція і Великобританія, для Німеччини досягнення цієї мети ускладнене існуючим зобов’язанням згорнути ядерну енергетику до кінця 2022 року.

21 грудня 2018 року була закрита в Ботропе остання діюча в Німеччині шахта з видобутку чорного вугілля. Але країна продовжує імпортувати паливо і розробляти власні запаси лігніту — бурого вугілля, якого досить багато на заході та сході країни.

«Дні вугілля в Німеччині полічені, — заявила міністр охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки ФРН Свенья Шульце (Svenja Schulze). — Німеччина є першою промислово розвиненою країною, яка залишає позаду ядерну енергію, так і вугілля».

Грінпіс та інші екологічні групи вважають цей план недостатньо радикальним. Вони стверджують, що він не дозволить скоротити викиди парникових газів в Німеччині досить швидко, щоб досягти орієнтирів, встановлених Паризькою угодою по клімату.

За даними державного інституту Фраунгофера, що фінансується державою Німеччини, близько 55,7 % чистого вироблення електрики, виробленого в цьому році для громадського енергопостачання, було отримано з відновлюваних джерел, включаючи вітер, сонячну енергію, біомасу і гідроенергію. На вугілля припадало майже 20 %, далі йдуть ядерна енергія та природний газ (по 12 %).