Вчений-криміналіст відновив зовнішність людини з Кам’яної доби

Сучасні наукові методи та обладнання дозволяють науці заглянути в минуле і скласти уявлення про те, як виглядали наші предки, що жили на території Європи тисячі років тому. Художника-криміналіста зі Швеції Оскара Нільсона зацікавило таємниче поховання епохи Кам’яного віку, виявлене у 2012 році при проведенні будівельних робіт. Використовуючи комп’ютерну томографію (КТ) черепа вчений зміг отримати об’ємну копію особи людини, що мешкав на території Швеції понад 8000 років тому.

Масове поховання було виявлено на місці стародавнього мілководного озера, в муніципалітеті Мотала на сході центральній частині Швеції. На подив учених всі виявлені 10 черепів дорослих і однієї дитини були без щелеп, а два черепи ще і насаджені на кол. На території поселення також були виявлені компактні масові поховання 14-ти бурих ведмедів і кабанів.

Для реконструкції древнього жителя криміналіст крім КТ, використовував збережений генетичний матеріал і анатомічні дані. У результаті вчений зміг сформувати 3D модель бюста дорослого жителя епохи мезоліту. Ним виявився блакитноокий блондин з білосніжною шкірою у віці 50 років. Особливо важко довелося відновлювати відсутню щелепу людини, реконструкція якої була проведена за результатами вимірів черепа.

Імовірно чоловік належав до племені займалися полюванням і збиральництвом. На підставі знайденого кладовища тварин, Нільсон зробив висновок і про одяг древньої людини, одягли його в кабанячу шкуру.

На реконструйованому бюсті мисливця з середніх століть Кам’яного століття видно заживлення рани на голові, які не були причиною смерті, а були ретельно оброблені. Травматична рана величиною в 1 дюйм на черепі носила ознаки загоєння. Саме для демонстрації цієї рани Нільсон обдарував відновлений бюст короткою стрижкою, додавши, що стародавній перукар міг зістригти волосся, використовуючи гострий та інструмент.

Розкопки могили людей без щелеп, черепа яких нанизані на кількість, може дати нову інформацію про культуру поховання стародавніх людей. Також цікавий факт поховання в безпосередній близькості від людей кількох ведмедів і кабанів.