Опитування у день виборів може розглядатися як маніпуляція та спроба впливу на результати голосування – КВУ

Проведення опитувань в день голосування суперечить Виборчому кодексу та може розглядатися як маніпулятивна технологія і спроба впливу на результати голосування. Процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом України.

Про це Комітет виборців України повідомив на Facebook-сторінці організації.

“Проведення подібних опитувань вимагає серйозної підготовки, в тому числі, щодо роз’яснювальної роботи серед громадян. Виборці повинні мати достатньо часу, щоб зробити усвідомлений вибір щодо того чи іншого питання, а прихильники та опоненти різних варіантів відповідей повинні мати можливості для проведення агітаційної роботи серед громадян. У теперішніх умовах дотримання цих базових правил є неможливим і може розглядатися як маніпулятивна технологія та спроба впливу на результати голосування”, – зазначають у КВУ.

У Комітеті виборців України зазначають, що станом на сьогодні є незрозумілим, які юридичні механізми можуть бути використані для проведення опитувань: хто проводитиме опитування, як визначатимуться питання, як відбуватиметься процедура голосування, опитування проводитиметься в приміщеннях виборчих дільниць чи за їх межами, які юридичні наслідки матимуть результати опитування.

“У разі залучення до проведення опитування членів дільничних виборчих комісій – це суперечитиме законодавству. Виборчий кодекс України чітко передбачає набір процедур, які використовуються під час проведення голосування на місцевих виборах та визначає повноваження членів виборчих комісій. Враховуючи факт, що до дня голосування залишається 12 днів, будь-яке додаткове навантаження на членів комісій може заблокувати виборчий процес”, – наголошують у КВУ.

КВУ також нагадує, що на початку вересня схожі ініціативи розглядалися у Верховній Раді, однак не були прийняті. Так, законопроект №4043 “Про внесення змін до Закону України “Про Центральну виборчу комісію” щодо опитувань громадської думки” пропонував надати ЦВК повноваження забезпечувати організацію підготовки і проведення опитування громадської думки у разі прийняття урядом рішення про проведення такого опитування. Проведення опитувань пропонувалося дозволити в день голосування на загальнодержавних або місцевих виборах. Законопроект не був прийнятий парламентом і був розкритикований профільними експертами.

Джерело