Передвиборчі маніпуляції на тему захисту навколишнього середовища не дозволяють Україні розвивати екологічно “чисті” технології, – експерт ООНФото з відкритих джерел

Передвиборчі маніпуляції на тему захисту навколишнього середовища не дозволяють Україні ефективно використовувати міжнародну фінансову допомогу, спрямовану на розвиток екологічно дружніх технологій. Про це на прес-конференції в УНІАН заявив керівник програми організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку UNIDO в Україні Ігор Кирильчук.

Програма, якою керує Кирильчук, підтримує інноваційні стартапи з екологічно дружніми технологіями, які пропонуються вченими або академіками, профільними інститутами або просто студентами-винахідниками. На його думку, розвиток країни неможливий без всебічного і постійного використання нововведень, перетворення наукових знань в технології, зокрема, у сфері “чистих” технологій.

“Перед Україною стоїть завдання розвитку інноваційної екосистеми, включаючи підтримку інноваційних стартапів, технологічних парків і бізнес-інкубаторів, розвиток інноваційної інфраструктури. Важливим компонентом на цьому шляху є також співпраця з міжнародними організаціями та проектами технічної допомоги, такими як UNIDO, EBRD, NEFCO, USAID, GIZ та інші, як елемент посилення екосвідомості”, – сказав він.

За інформацією Кирильчука, Польща на розвиток інноваційної екосистеми отримує до 1 млрд євро фінансової допомоги, Китай – кілька мільярдів, а Україна – кілька мільйонів, тому що неефективно використовує отримані кошти.

“Міжнародна технічна допомога – це невеликі кошти. Це десятки мільйонів євро, які Україна щорічно отримує. Інша справа, як ці гроші використовуються. Можна використовувати світовий досвід, а можна просто написати звіт, і часто так буває. Представники держави повинні підходити конструктивно і думати, що потрібно зробити на перспективу, а не просто витратити кошти”, – сказав експерт.

За його словами, сусідні країни більш ефективно використовують виділені їм кошти і модернізують своє виробництво. У підсумку, закордонна продукція витіснить українську з ринку.

“Допомогу від ООН, UNIDO потрібно використовувати виважено і стратегічно. Гроші дозволять запустити механізм. Але хотілося б більш конструктивної співпраці з екологічним комітетом, з Міністерством. Сьогодні вчені мають розробки, але механізм комерціалізації так і не запрацював належним чином”, – зазначив керівник програми ООН.

Як вважає президент Професійної асоціації екологів України Людмила Циганок, в Україні є величезний потенціал у сфері екологізації, але поверхневі проблеми, якими маніпулюють політики напередодні виборів, роблячи хайп на екотемі, відволікають увагу від вирішення дійсно важливих проблем у сфері екології.

“Сьогодні важливо за сторонніми речами не втратити можливості, які є. У нас багато людей, проектів, які реально готові працювати і формувати “зелений” екологічний порядок денний. З одного боку, наростаюча увага до теми екології – це хороший фактор. З іншого боку – це наростаюча в геометричній прогресії можливість для маніпуляцій тих, хто під виглядом хороших намірів намагаються вирішити свої корисливі інтереси. Особливо напередодні виборів”, – сказала вона.

Джерело