Початок “зеленої” ери: ВДЕ виробили за рік більше електроенергії, ніж атомні станції

У 2019 році атомні електростанції, збільшивши виробництво на 3,5%, сумарно виробили 2,796 петават*рік електроенергії.

Це дозволило електростанціям, які отримують енергію з вітру, сонця, а також інших відновлюваних джерел, крім води, вперше в історії обігнати атомну генерацію – річний приріст виробництва ВДЕ, згідно з даними щорічного звіту BP Statistical Review, склав 13% і довів загальний показник вироблення “зелених” джерел до 2,8 петаватт*ч.

У 2019 році у світі на 1,3% також збільшився показник споживання електроенергії, який був на 41% забезпечений ВДЕ. На другому місці щодо забезпечення приросту споживання виявився газ – сумарно “зелена” генерація і газ забезпечили 3/4 всього приросту споживання е/е. Меморандум на користь багатих: зниження “зеленого” тарифу загрожує монополізацією ринку

Одночасно з цим у світі знизилося споживання вугільної енергетики, яка опинилася на мінімальному з 2003 року рівні в загальній частці виробництва, склавши 27%. Відповідно сповільнилося зростання викидів парникових газів, впавши з 2,1% у 2018 році до 0,5%.

Також на 1,5% знизилася частка вугілля у виробництві електроенергії. На даний вид генерації у 2019 році довелося всього 36,4% загального виробітку, що є найнижчим показником за всю історію моніторингу BP – з 1985 року. Однак, вугілля продовжує істотно випереджати у виробництві е/е всі інші джерела – спільно ВДЕ та АЕС становлять лише близько 10,4% у світовому електроенергетичному виробництві.

Україна заборгувала за “зеленим” тарифом понад 12 млрд грн. Попри зниження зростання парникових викидів у 2019 році, середньорічний показник за останні два роки перевершив значення останніх 10 років. У 2020 році, прогнозується в дослідженні, з-за пандемії обсяг викидів може впасти на 2,6 Гт. Для досягнення безуглеродной нейтральності таке падіння повинно відбуватися щорічно протягом 25 років, вважають аналітики BP.