Процес очищення мозку від загиблих нейронів записали на відео

Вивчення механізму реагування мозку на вмираючі нейрони допоможе у розкритті таємниць процесу старіння і підвищить ефективність відновлення після неврологічних захворювань. Вчені з Єльської школи медицини почали вивчати складні взаємодії між вмираючими нейронами та гліальними клітинами центральної нервової системи, які відповідають за видалення мертвих клітин та іншого біосміття з мозку. Весь процес був знятий на відео. У процесі дослідження за новою системою «2Phatal» клітини мозку підфарбовувалися особливим флуоресцентним розчином, а потім їх вбивали в кількостях, не здатних вплинути на розумову діяльність живих мишей, на мозку яких і проводився експеримент. Основною метою досліджень було вивчення процесу утилізації мертвих нейронів.

Вчені встановили, що в процесі біологічного видалення сміття з мозку брали участь три типи гліальних клітин центральної нервової системи: мікроглія, астроцити й клітини NG2. Кожен тип клітин виконував свою функцію. Мікроглія поглинає тіло нейрона протягом кількох годин. Водночас астроцити працюють над утилізацією дендритів – нейронних закінчень, що зв’язують між собою клітини мозку. Клітини NG2 заповнюють утворену порожнечу.

Кожен з трьох процесів пов’язаний один з одним і затримка в одному з них може викликати «затор», який зупинить видалення біосміття з мозку. Також було виявлено, що в старому мозку гліальним клітинам треба було, принаймні, вдвічі більше часу, щоб видалити мертві нейрони.

Таке відкриття дозволило припустити, що однією з причин вікових нейродегенеративних захворювань може бути зниження швидкості «прибирання» головного мозку померлих від залишків мозкових клітин. Штучне очищення мозку від залишків відмерлих нейронів може надати позитивний вплив на мозкову діяльність літніх людей і прискорить відновлення пацієнтів після неврологічних захворювань.