Прощай, епоха: Olympus припинить випуск фотокамер

Незважаючи на регулярні офіційні спростування чуток про відхід з ринку камер, Olympus все-таки його покидає. Виробник оголосив, що продасть свій бізнес з розробки та виробництва фотоапаратів компанії Japan Industrial Partners (JIP), яка відома тим, що раніше придбала підрозділ Sony VAIO для ПК. Olympus ж тепер зосередиться на розширенні свого бізнесу з постачання промислового і медичного обладнання.

Olympus заявила, що змогла поліпшити структуру витрат, переорієнтувалася на високоприбуткові камери та об’єктиви, а також зробила інші кроки, щоб вписатися в надзвичайно складний ринок цифрових фотокамер. Але незважаючи на всі зусилля, три фінансових роки поспіль (аж до березня 2020 року) компанія зазнає збитків. Зазначимо очевидне: бум смартфонів дуже сильно вдарила по ринку фотоапаратів, особливо початкового рівня. По суті, сектор «фотомильниць» сьогодні мертвий, та й більш дорогим камерам доводиться несолодко. Ймовірно, позначився і корупційний скандал 2013 року з махінаціями керівництва Olympus, що призвели до втрати $1,7 млрд.

Важко сказати, як все це може позначитися на поточних власників без дзеркальних камер Olympus, наприклад, O-MD E-M1 Mark III та інших. Компанія JIP планує спростити бізнес, як це було у випадку з VAIO, зробивши його більш простим, ефективним і гнучким. Вона обіцяє продовжувати продаж існуючих моделей та розробляти нові — якщо вірити цій заяві, можна сподіватися на підтримку спільноти фотографів. Водночас ніяких подробиць про плани JIP щодо Olympus не повідомляється, але марка VAIO після переходу в руки JIP помітного успіху не добилася…

У минулому році виконавчий директор Olympus Ясуо Такеучи (Yasuo Takeuchi) сказав, що про продаж підрозділу споживчих камер не може бути й мови. Але потім компанія в особі її віцепрезидента по маркетингу і продажам Акіхіко Мураты (Akihiko Murata) висловилася в розмові з Engadget вже менш однозначно: «Ми хочемо сказати нашим користувачам: „будь ласка, розраховуйте на нас“.


Вийшла на початку цього року флагманська камера Olympus O-MD E-M1 III за чималою ціною відрізнялася мінімальною кількістю новацій, що особливо насторожувало на тлі активності ключових конкурентів на зразок Sony, Nikon чи Canon. Зазвичай, коли компанія припиняє розробку справді нових продуктів, це є зловісною ознакою.

Olympus — стара компанія: марка була зареєстрована ще в 1921 році, а у 1923 році вона переорієнтувалася з виробництва термометрів на випуск мікроскопів. Фотоісторія виробника почалася в 1934 році, коли Olympus зайнялася створенням оптики для фотокамер. Через два роки вона приступила до випуску оптики під маркою Zuiko і представила свою першу фотокамеру — Semi-Olympus I. Будемо сподіватися, що фотосправа Olympus продовжиться, нехай вже і під чужим крилом.

Продаж Olympus має серйозне значення для світу камер. Olympus і Panasonic є єдиними виробниками, що підтримують формат Micro Four Thirds — сегмент, який займає третє місце за популярністю після APS-C і повно кадрових систем. Olympus до кінця покладалася виключно на Micro Four Thirds для своїх камер зі змінними об’єктивами. Тим не менш, у Panasonic є власне сімейство повно кадрових бездзеркальних камер, які привернули велику увагу, особливо на ринку видеографии. Подивимося, що відбуватиметься далі з Olympus — після юридичної перевірки продаж повинна завершитися 3 вересня 2020 року.

Мабуть, право використання легендарної марки Olympus не перейде до JIP повністю. Повідомляється, що бренди OM-D і Zuiko будуть збережені в тій чи іншій мірі.