Регулятор запропонував збільшити для населення тарифи на електроенергію через її надлишок

Читати новину: Російською

Одним зі сценаріїв розв’язання проблем неконтрольованого зростання відновлюваної енергетики може бути скасування для населення пільги за перші 100 кВт-год електроенергії. Про це заявив член Національної комісії, яка регулює сфери енергетики та комунальних послуг Дмитро Коваленко. Також регулятор пропонує знизити “зелений” тариф. Посли країн-інвесторів вже висловилися проти цього, повідомляє Абзац.

Пільги, які пропонує скасувати НКРЕКП, полягають у тому, що якщо споживач використовує протягом місяця менше ніж 100 кВт-год, то за один кіловат електроенергії він має платити 90 коп. за кВт-год, якщо більше – 1,7 грн. За попередніми підрахунками, це дозволить щороку отримувати додаткові 12 млрд грн.

Нацкомісія також пропонує протягом 2-5 років підвищити тарифи на електроенергію для населення, зрівнявши їх з тарифами для промислового сектора. Це допоможе зібрати зі споживачів додаткові 38 млрд грн. Щодо вразливих категорій користувачів, то для них має бути забезпечена адресна допомога, пише ZN.UA.

Серед пропозицій щодо вирішення проблеми “зеленої” енергії, які озвучив Дмитро Коваленко, є також заборона на будівництво нових “зелених” електростанцій, зниження “зеленого” тарифу для всіх об’єктів ВДЕ до 8-9 євроцентів, введення 100% відповідальності за небаланси й обмеження без компенсацій 20% їхнього виробництва.

“Ми це обговорюємо вже пів року. Але за цей час додалося понад 1500 мВт “зелених” потужностей. Дуже складно відкотити назад уже побудовані об’єкти й ті, що працюють. Незрозуміло, що буде з об’єктами, котрі буде побудовано до врегулювання проблеми. Тому терміновість цього рішення – дуже важлива”, – зазначив представник регулятора.

Міжнародний негатив

Розчарування можливим ретроспективним переглядом “зеленого” тарифу вже висловили посли країн, що інвестували у проекти з розвитку альтернативної енергетики в Україні. Вони написали відкритого листа прем’єр-міністру Денису Шмигалю та голові ОПУ Андрію Єрмаку, закликавши не допустити цього.

“Ми розчаровані тим, що результати, досягнуті в секторі, і довіра інвесторів, викликана рішучістю країни виконувати свої зобов’язання згідно з українським законодавством, підриваються прийняттям рішень, які можуть мати короткострокову вигоду, але дуже негативні довгострокові наслідки для електроенергетичного сектора та в цілому для інвестиційного клімату України”,- зазначається у зверненні.

Дипломати закликали уряд України не вносити зворотних змін у закони та правила, які забезпечують іноземним інвесторам гарантовану основу для інвестицій, зазначивши, що в іншому випадку інвестори будуть шукати законних можливостей для протидії таким рішенням.

Протистояння “атомки” та “зеленки”

Внаслідок скорочення економічної активності та спаду промислового виробництва, викликаних затяжним карантином, на ринку з’явився колосальний надлишок енергії та профіцит потужностей для її виробництва, пояснив у коментарі ВВС News Україна президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Михайло Гончар.

Найдешевшу електроенергію в Україні виробляють атомні станції (АЕС), на які припадає понад половина електрики в країні. Ціна такої енергії – близько 56,7 коп. за кВт-год. Своєю чергою альтернативна “зелена” енергетика пропонує найдорожчу електроенергію – до 4-5 грн за кВт-год. Більш того, “зелена” енергетика має гарантоване законом попадання в енергетичний баланс. Тобто держава зобов’язана викупити усю “зелену” енергію, що вироблена на ринку. 

Довідка. Зелений тариф — це економічний механізм, спрямований на заохочення генерації електроенергії відновлюваною енергетикою. Регіональні або національні енергопостачальники зазвичай зобов’язані купувати електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел. “Зелені” тарифи в Україні сьогодні є одними з найвищих в Європі

Міністерство енергетики та захисту довкілля визнає, що нинішній “зелений” тариф є надто високим для української економіки. Так, в.о. міністра Ольга Буславець раніше заявляла, що відомство відновить переговори з інвесторами проектів з відновлювальної енергетики, щоб знизити “зелений” тариф та вирішити питання небалансу енергосистеми. Згодом вона повідомила що меморандум з інвесторами буде допрацьований до кінця поточного тижня.

На тому, щоб “зупинити цей “вал” “зеленої” енергетики й розібратися із “зеленим” тарифом наполягає керівник Бюро комплексного аналізу та прогнозів Сергій Дяченко.

“Оскільки стільки електроенергії не потрібно, то якісь блоки на АЕС мають бути зупинені тимчасово. Теплова генерація має працювати як маневрова. А великі потужності альтернативної енергетики мали б бути зупинені”, – пропонує експерт Михайло Гончар.

Втім, як би не закінчилося протистояння “атомки” і “зеленки”, українським споживачам варто готуватися до підвищення тарифів. Як пояснюють експерти, доведеться платити або за зростаючу частку дорогої “зеленої” енергії, яка до того ж не може працювати у маневровому режимі, або прийняти той факт, що оператор АЕС “Енергатом” не зможе довго протриматися “на плаву” з найнижчими тарифами.

Нагадаємо, раніше Абзац писав про те, що в Україні почали діяти нові правила грошових переказів.