У мене симптоми коронавірусу. Що робити?

Лихоманка, втома і сухий кашель. Головні болі, болі в горлі, нежить, діарея. Так можуть проявлятися симптоми коронавірусу. Але в деяких випадках захворювання протікає зі слабо вираженими симптомами або взагалі без них


З відкритих джерел

Коронавірус нового типу продовжує лютувати в Україні. З початку пандемії в країні Сovid-19 інфікувалися понад 217,6 тис. осіб, 4,2 тис. з них померли.

Останніми днями показник захворюваності зростає, а у Всесвітній організації охорони здоров’я напередодні взагалі заявили, що до кінця року в Україні щодня виявлятимуть від 7 до 9 тис. нових випадків Сovid-19.

Ліки, як і вакцини, проти цієї небезпечної недуги поки немає, тому найпростішим способом не потрапити до ранкових зведень Міністерства охорони здоров’я залишається дотримання протиепідемічних заходів. Але що робити, якщо здається, що ви вже захворіли – розповідаємо далі. Для початку розберемося з симптомами.

Які симптоми коронавірусу?

Найбільш поширеними симптомами Сovid-19 у Всесвітній організації охорони здоров’я називають підвищення температури тіла, сухий кашель і стомлюваність.

До більш рідкісних симптомів відносять болі в суглобах і м’язах, закладеність носа, головний біль, кон’юнктивіт, біль в горлі, діарею, втрату смакових відчуттів або нюху, висип і зміну кольору шкіри на пальцях рук і ніг.

У Центрі громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України відзначають, що у людини, інфікованої Сovid-19, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості з такими основними симптомами:

  • лихоманка
  • кашель
  • задишка (утруднене дихання)

Симптоми можуть проявитися через 2-14 днів після зараження. У багатьох пацієнтів коронавірус викликає запалення обох легенів.

Як відрізнити коронавірус від інших сезонних захворювань, читайте в нашому матеріалі: “Грип? ГРВІ? Коронавірус? Які захворювання загострюються з приходом холодів і як відрізнити їх один від одного”.

Куди звертатися в разі появи симптомів ГРЗ?

Відразу до сімейного лікаря. Але! Робити це рекомендується в телефонному режимі. Лікар вислухає ваші скарги, проконсультує, оцінить стан і визначить, чи є потреба в госпіталізації. При необхідності він направить до вас мобільну бригаду для тестування на Covid-19. 

У разі підтвердження діагнозу лікар повинен надати вам рекомендації щодо самоізоляції та лікування в домашніх умовах – це якщо перебіг захворювання легкий. Якщо важкий – порекомендує звернутися до лікарні.

Якщо ж стан здоров’я критичний (утруднене дихання, висока температура), то необхідно відразу зателефонувати в “швидку допомогу” за номером “103”. Тоді тестування на Covid-19 і все необхідне лікування буде проведено в лікарні. У МОЗ підкреслюють, що всі послуги з лікування коронавірусу в стаціонарі і необхідні для цього ліки э безкоштовними.


Минздрав Украины

Важливо! З моменту звернення до сімейного лікаря і до моменту встановлення діагнозу необхідно самоізоліроваться. Особи, які контактували з вами, також повинні пройти тестування на Covid-19.

Якщо у мене немає сімейного лікаря?

Якщо ви не підписали декларацію з сімейним лікарем або ж сімейний лікар відмовив у виклику мобільної бригади, незважаючи на наявність симптомів, необхідно зателефонувати на регіональну ” гарячу лінію” з питань Covid-19.


Минздрав Украины

В такому випадку бригаду викличе диспетчер обласної “гарячої лінії”.

Як захистити себе і близьких, якщо невідомо, хто інфікований, а хто – ні

У Всесвітній організації охорони здоров’я говорятьи, що найкращий спосіб захистити себе і оточуючих – суворе дотримання правил гігієни рук і респіраторної гігієни. 

Миття рук дійсно допоможе?

Так, руки треба мити дуже часто, бажано з милом. Тривалість процедури – 40-60 С.


ЦГЗ

Якщо немає такої можливості, потрібно використовувати спиртовмісні антисептики.

Яка відстань до людини, у якої є ознаки ГРЗ, є безпечною?

У МОЗ радять дотримуватися дистанції до 2 м і уникати місць масового скупчення людей.

ВООЗ рекомендує перебувати від оточуючих на відстані не менше 1 метра і зазначає, що цього правила має дотримуватися кожен, незалежно від наявності/відсутності ознак захворювання або контактів з хворими коронавірусом. 

Скільки вірус живе на поверхнях і як від нього можна позбутися?

Covid-19 може зберігати життєздатність до 72 годин на пластмасі і нержавіючої сталі, менше 4 годин на міді і менше 24 годин – на картоні.


З відкритих джерел

Вбити його можуть прості дезінфікуючі засоби.

Чи захищають від Covid-19 вакцини проти пневмонії, або грипу?

Ні. Це неодноразово підкреслювали у ВООЗ. Цей коронавірус принципово відрізняється від усіх інших, і для нього потрібна спеціальна вакцина.

Наразі над цим працюють вчені з різних країн світу, низка препаратів вже перебуває на третій (заключній) фазі клінічних випробувань.

За словами заступника міністра охорони здоров’я, головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, в Україні масова вакцинація від коронавірусу почнеться не раніше травня 2021 року.

“На масову вакцинацію я б розраховував не раніше травня 2021 року, але вакцини повинні з’являтися раніше”, – заявив Ляшко.

РЅ. Коронавірус не заважає вакцинації від грипу. Медики закликають українців робити щеплення від грипу, адже щорічна вакцинація знижує ризик захворіти ним, отримати серйозні ускладнення, потрапити до лікарні або померти.

Джерело