Українці не можуть зняти гроші без розписки: у банках озвучили нові вимоги

В Україні банки почали вимагати у клієнтів розписки під час зняття депозитів понад 200 тисяч гривень. Причому навіть тоді, коли вклади забирають з дотриманням всіх умов договорів і своєчасно. Про це сказано в матеріалі “Країни”.

Такі заходи банкіри пояснюють новими правилами фінансового моніторингу. “Банки стали вимагати, щоб підприємець або приватна особа написали розписку – на що будуть витрачені готівкові кошти. По можливості, з максимальною деталізацією.

Якщо з фізособою-підприємцем це ще якось можна зрозуміти, то простих людей новий підхід дивує і навіть шокує. Ну уявіть: ви рік тому відкрили депозит, пройшли в банку фінансовий моніторинг, поклали на рахунок 210 тисяч грн. А тепер прийшли за терміном забирати свій внесок, а вам задають два запитання: чому ви знімаєте кошти з рахунку та на що їх витратите?

Усних відповідей недостатньо – потрібно писати розписку”, – пояснив фінансовий аналітик Василь Невмержицький. За його словами, такі заходи поки ввели не у всіх банках, але у багатьох. Розписки вимагають в рамках нових принципів ризикоорієнтованого підходу, який банки зобов’язали впроваджувати за новим законом про фінансовий моніторинг (361-IX), який набрав чинності з 28 квітня 2020 року.

А також згідно з постановою Нацбанку №65, прийнятим під нього і який набрав чинності 22 травня. Що передбачено законом Закон впроваджує правило, яким в Україні забороняють грошові перекази понад 5 тисяч грн без ідентифікації особистості. Людина повинна або пред’явити документи, або використовувати банківську карту. А постановою №65 впроваджує понад 70 індикаторів підозрілих операцій, дій і поведінки клієнтів. “У всіх цих документах немає ні слова про обов’язкове написання людьми пояснювальних при знятті готівки з рахунків. Однак там виписано вимога НБУ до банків впроваджувати ризикоорієнтований підхід”, – пояснюється у матеріалі. В одному з банків уточнили, що зняття понад 200 тисяч грн – це одне з його проявів. “Не завжди зрозуміло, яких саме вимог від нас чекають, коли говорять про таке поняття, як ризикоорієнтований підхід. Тому постійно консультуємося на цей рахунок з Національним банком. Адже саме він контролює ситуацію і виписує нам штрафи, коли ми щось не так впроваджуємо. Саме працівники НБУ в ході останньої консультації порадили збирати розписки з клієнтів, знімають понад 200 тис. грн – з різних причин, в кінці дії депозиту теж.

Рекомендація була усною, але ми вирішили прислухатися. Ніхто не хоче платити Нацбанку штрафи”, – розповів заступник голови одного з банків на правах анонімності. За словами фінансистів, клієнти вкрай незадоволені, коли з них вимагають розписки за зняття коштів, однак документ складають. Адже касир без такої папери відмовляється видавати кошти. “Це не єдине нове вимога фінансового моніторингу останнім часом. На ринку ходять чутки про те, що банки, що входять у великі фінансово-промислові групи, під виглядом посилення фінансового моніторингу зайнялись відвертим промисловим шпигунством.

Спочатку вони запитують у своїх компаній-клієнтів додаткові дані за контрактами: від деталізованої документації (з додатками) та специфікацій до бізнес-планів на місяць/рік. А потім копіюють цікаву інформацію і передають акціонерам, які працюють в тих же сегментах ринку і є конкурентами клієнтів, що обслуговуються в банку”, – сказано в матеріалі. Експерти пояснили, що довести подібні речі вкрай складно, тому підприємці просто намагаються перейти на обслуговування в інші банки, щоб їх бізнес не страждав від подібних дій. Як повідомлялося раніше, в Україні з 28 квітня вступили в силу нові правила контролю за перекладами. Заробляти нелегально й отримувати гроші на карту стало складніше, а у банків з’явився привід перевірити своїх клієнтів.

Коли варто показати документи банку: якщо ви плануєте отримати велику суму, наприклад, від продажу авто або нерухомості; якщо ви плануєте перевести велику суму, наприклад, сплатити велику покупку; якщо ви отримали додатковий прибуток, розмір якої значно перевищує типові суми (наприклад вам виплатили дивіденди); якщо ви вирішили відкрити депозит на велику суму, і його розмір у кілька разів перевищує ваш регулярний дохід; якщо ви будете переводити велику суму своєму клієнту з рахунку своєї компанії або навпаки – отримаєте гроші; якщо ви вклеїли фотографію в паспорт, змінили прізвище після одруження, у вас змінилося місце проживання і т. п. випадки. Оглядач