В Україні почалася індексація пенсій. Кого це стосується

Читати новину: Російською

Планова індексація пенсій, яка мала відбутися в Україні ще в березні, нарешті стартує з 1 травня, повідомляє Абзац.

Коефіцієнт перерахунку пенсій складає 1,11, тобто виплати підвищать на 11%. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів №251 від 1 квітня “Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремих категорій населення у 2020 році”.

Згідно з постановою, перерахунок “проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11”. Якщо ж розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Крім того, до 2100 грн підвищено мінімальний розмір пенсії тим пенсіонерам, страховий стаж яких складає понад 30 років (для жінок) і понад 35 років (для чоловіків).

Як індексуються пенсії

Відсоток індексації розраховують щороку виходячи з двох цифр: 50% показника інфляції (у 2019 році вона була на рівні 4,1%) + 50% зростання середньої зарплати за минулий рік (її зростання склало 17,85% торік).

Індексація пенсій відбудеться автоматично, жодних спеціальних заявок подавати для цього не потрібно. Нові суми надійдуть на банківські рахунки пенсіонерів або ж пенсію доставлять листоноші Укрпошти.

Кого з пенсіонерів підвищення виплат не стосується

Міністр соціальної політики Марина Лазебна пояснила, що постанова Уряду про планову індексацію пенсій з 1 травня стосується 8,4 млн пенсіонерів із загальної кількості 11,3 млн пенсіонерів. За її даними, середній розмір підвищення після індексації становитиме 260 гривень, найменше підвищення встановлено на рівні 100 гривень.

На підвищення виплат з 1 травня можуть розраховувати ті, хто отримує пенсії за віком, за інвалідністю, з причин втрати годувальника, за вислугою років (медпрацівники та вчителі, чий стаж складає не менше 30 років роботи за професією).

Втім, низка категорій пенсіонерів не належить до тих, чиї пенсії індексують. Серед них:

  • держслужбовці;
  • пенсіонери, які працюють;
  • одержувачі соціальних пенсій (ті, кому держава призначила мінімальні виплати через нестачу страхового стажу для виплати пенсії за віком);
  • ті, кому виплачують спеціальні пенсії (колишні судді, прокурори тощо);
  • пенсіонери, які отримують максимальні пенсії;
  • ті, кому виплати вперше призначили у 2019 і 2020 році.

Нагадаємо, у квітні українські пенсіонери, чиї виплати становлять менш ніж 5 000 грн щомісяця, мали отримати одноразову надбавку до пенсії в розмірі 1 000 грн.