Вчені розгадали таємницю сувоїв Мертвого моря, яким 2 тис. років: фото

Дослідження показали, що знайдені на території Ізраїлю сувої Мертвого моря, ймовірно, були створені кількома писарями понад 2 000 років тому. Про це пише Daily Mail.

Вперше унікальні сувої Мертвого моря були знайдені в 1946 році в печерах Іудейської пустелі. Письмена містять близько 972 стародавніх рукописів і, в основному, були виконані на шкурах тварин. Фахівці прийшли до висновку, що тексти включають частини єврейської Біблії та ряд інших документів того часу.

І якщо про древні письмена стало відомо багато, то про їх творців вчені знають мало. Дослідницька група з Нідерландів використала штучний інтелект для вивчення текстів сувою. В результаті вони прийшли до висновку, що дві частини артефакту були написані двома різними людьми.

“Це дуже захоплююче, тому що цей факт відкриває завісу в стародавній світ і дозволить виявити складні зв’язки між писарями, які створили ці сувої”, – поділився Младен Попович з Університету Гронінгена.

Вчені припускають, що схожість стилів писарів “Великого сувою Ісаї” свідчить про те, що у них було спільне походження або один учитель.

“Тепер ми можемо ідентифікувати різних авторів, – додав дослідник. Наш наступний крок – вивчити інші сувої”.

Джерело