Вчені встановили причину масового мору слонів в Ботсвані – і це не коронавірус

Токсичні бактерії – ціанобактерії – живуть в ставках і в стоячій воді, є небезпечними також і для людей

Масова смерть слонів в Ботсвані
BBC

Вчені з’ясували, що причиною мору сотень слонів в Ботсвані є мікроскопічні водорості. До такого висновку дійшли фахівці із Департаменту дикої природи та національних парків Ботсвани, повідомляє BBC.

“Як показали аналізи, причиною смерті стали нейротоксини, що містилися в ціанобактеріях. Ці бактерії живуть у воді”, – заявив головний ветеринарний лікар Департаменту дикої природи і національних парків Ботсвани Ммаді Рубен в понеділок на прес-конференції.

За його словами, загибель тварин припинилася до кінця червня 2020 року, що збіглося з пересиханням ставків.

Такі висновки були зроблені після декількох місяців ретельних аналізів в лабораторіях Південної Африки, Канади, Зімбабве і США.

Ціанобактерії – це токсичні бактерії, які призводять до так званого цвітіння водойм, коли там розростаються великі колонії синьо-зелених водоростей.

За словами вчених, кліматичні зміни і глобальне потепління можуть привести до того, що таке цвітіння води посилиться. Ціанобактерії, або синьо-зелені водорості, можна знайти в усьому світі. Вони віддають перевагу теплій, стоячій, багатій на поживні речовини воді.

Чим небезпечні ціанобактерії:

  • Деякі види ціанобактерій виробляють токсини, небезпечні для людей і тварин;
  • Токсини можуть потрапити в організм при купанні в зараженій воді або під час пиття;

  • Серед симптомів отруєння – свербіж шкіри, різкий біль у шлунку, нудота, запаморочення, діарея, висока температура, головний біль і біль у горлі;

  • При високих рівнях концентрації ціанобактерій у воді отруїтися можуть не тільки тварини, а й птахи, і риби.

Нагадаємо, в південноафриканській країні Ботсвані влітку були знайдені мертвими 350 слонів. Тоді ж з’ясувалося, що у слонів збереглися бивні, таким чином браконьєрство як причина смерті було виключене.

Зараження сибірською виразкою також випало зі списку можливих причин загибелі. Вчені припустили, що саме коронавірус міг призвести до смерті тварин.

Ботсвана є ареалом проживання третини популяції слонів в Африці, яка дедалі скорочується.

Джерело