Як проходитимуть вибори на Донбасі: Де скасували голосування і хто зможе взяти участь

ЦВК визначила список територіальних громад на Донбасі, де неможливо провести місцеві вибориЗ відкритих джерел

В Україні 25 жовтня 2020 року пройдуть чергові та перші місцеві вибори. Ми вже детально розповідали, кого обиратимуть українці цьогоріч, однак на Донбасі цього року будуть трохи інші правила. Розповідаємо, як проходитимуть вибори на Донбасі та кого обиратимуть там.

Проголосувати зможуть не всі

Очевидно, що місцеві вибори не можна провести в ОРДЛО, але цього року Центральна виборча комісія оголосила про нові обмеження в Донецькій та Луганській областях.

Так, ЦВК визначила список територіальних громад на Донбасі, де неможливо провести місцеві вибори. У Луганській області таких – 8, у Донецькій – 10.З відкритих джерел

Які це ОТГ? Місцеві вибори не проводитимуться у фактичному обласному центрі Луганської області – місті Сєвєродонецьку, а також в інших громадах двох областей, а саме – у містах Лисичанську, Волновасі, Авдіївці, Вугледарі, Торецьку, Станиці-Луганській, Попасній, Щасті.

Чому? Повідомляється, щодо цих районів Луганської та Донецької областей у ЦВК виникли сумніви, тому комісія звернулася до обласної влади — чи можна зараз організувати в регіоні місцеві вибори. У ЦВК зазначили також, що “всю відповідальність за визначення відповідних територій несуть ті органи, які надали інформацію”.

Керівництво Донецької області у листі ЦВК повідомило про неготовність до проведення виборів у десяти територіальних громадах Бахмутського, Волноваського, Маріупольського та Покровського районів.

А в Луганській області попросили виключити зі списку територій, на яких проводяться вибори, вісім громад із Сєвєродонецького і Щастинського районів.

Це рішення означає, що там і надалі діятимуть військово-цивільні адміністрації, запроваджені ще 2015 року. Це тимчасові державні органи у складі Об’єднаного оперативного штабу Збройних сил України. Вони виконують основні функції місцевих рад та виконавчих органів з управління економічними процесами, житлово-комунальним господарством, соціальною та культурною політикою в умовах воєнного конфлікту.

Критика рішення

Це рішення викликало хвилю обурення і протестів. Якщо в деяких громадах виборів не було упродовж всіх років війни, то, наприклад, у Сєвєродонецьку та Лисичанську місцева влада до цього моменту була виборною – і лише за три місяці до місцевих виборів тут створили військово-цивільні адміністрації (ВЦА), а це означає, що голосування не буде, повідомляють “Донбас. Реалія“.


Людмила Денісова
Facebook Людмила Денісова

Рішення ЦВК викликало занепокоєння з боку Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Людмили Денисової через обмеження виборчих прав жителів прифронтових територій. Денісова зажадала від Центральної виборчої комісії копії документів, на підставі яких було прийнято рішення про неможливість проведення виборів у 18 громадах в Донбасі. Вже ввечері того ж дня ЦВК у відповідь на цю вимогу опублікувала згадані документи, що надійшли від Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій. У цих листах мова йде виключно про складну ситуацію з безпекою на цих територіях.

Біля адміністрації Сєвєродонецька 10 серпня пройшла акція з вимогами провести місцеві вибори. Активісти запустили хештег Я_МАЮ_ПРАВО_ГОЛОСУ. Їм вони хочуть показати, що непроведення голосування позбавляє конституційного права голосу частину громадян України.


Я_МАЮ_ПРАВО_ГОЛОСУ
Донбасс Реалии

Незабаром у партії “Слуга народу” припустили, що вибори у 18 ОТГ можуть відбутися вже навесні або восени. Народний депутат від партії Євгенія Кравчук заявила, що Донецька партійна організація “Слуга народу” виступила за те, щоб жителі Донбасу могли реалізувати своє право та обрати владу. Однак це станеться тоді, коли можливість забезпечити безпеку там буде передбачено і зробити це буде безпечно.

Кого обиратимуть на Донбасі?

У всіх інших населених пунктах, підконтрольних уряду України, вибори все-таки відбудуться. З однією поправкою – депутатів до обласних рад там не обиратимуть. Це вже рішення парламенту: вибори в ці дві облради не призначені самою постановою про місцеві вибори від 25 жовтня. Це пояснили тим, що через окупацію частини території облради не можуть бути сформовані повноцінно.З відкритих джерел

Таким чином, на Донбасі голосуватимуть за голову свого населеного пункту, за депутатів до місцевих рад та за депутатів до районної ради.

Всього виборець на Донбасі отримає три бюлетені для голосування, які, до слова, створені за новим зразком. Як розібратися в нових бюлетенях – можна прочитати ТУТ.

Джерело