Як SpaceX створювався оригінальний скафандр для астронавтів корабля Crew Dragon

Успішний старт першого за десятиліття пілотованого космічного корабля запущеного з території США, тривалий час активно обговорюється фахівцями, інженерами та простими любителями космонавтики. SpaceX застосувала в кораблі Crew Dragon найсучасніші технології, вдосконалену систему управління і ввела ряд оригінальних інженерних рішень. Особливу увагу при обговоренні старту Dragon було приділено незвичайним, футуристичних костюмах, в які були одягнені члени екіпажу астронавти Дуглас Херлі та Роберт Бенкен.

Компанія SpaceX випустила короткий відеоролик, тривалістю менш як двох з половиною хвилин, під назвою «Inside the Space Suit Lab», в якому розказано про основні етапи створення скафандрів і пояснюється його незвичайна конструкція. Базовим принципом при створенні скафандра стала його інтеграція з технічними та інформаційними системами космічного корабля.

Костюм, вигляд якого викликав захоплення і водночас породив безліч жартів і мемів, повністю розроблений в надрах лабораторій компанії SpaceX і належить до класу легких аварійно-рятувальних скафандрів. Головне завдання цих костюмів забезпечити комфортне перебування астронавтів на кораблі під час зльоту і посадки. Скафандр не призначений для виходу у відкритий космос і зможе захистити астронавта тільки при аварійному катапультуванні в межах земної атмосфери.

Скафандри для Crew Dragon спочатку були розроблені у вигляді макету художником Хосе Фернандесом з Голлівуду, який працював над створенням знімальних костюмів для кінофільмів про Бетмена, Залізної Людини, Людини-павука та інших супергероїв. І лише після створення ефектного дизайну, за роботу взялися інженери, наситивши костюми електронною начинкою та об’єднали її з системами космічного корабля.

Кожен костюм SpaceX виготовляється індивідуально для конкретного члена екіпажу. Це стосується також і рукавичок і оригінальних чобіт, забезпечених герметичними блискавками, що забезпечують ізоляцію астронавтів від навколишнього середовища. Щоб одягнути скафандр, астронавти розстібають головну герметичну блискавку, розташовану між ніг.

Основні технічні параметри скафандрів є комерційною таємницею SpaceX і зараз є секретними. Відомо, що при роботі в космічному кораблі, скафандр підключається до систем життєзабезпечення через кабель, що дозволяє отримувати енергію для роботи систем зв’язку, підтримувати всередині скафандра нормальний тиск. Відомо, що багатошарова тканина костюма і один з зовнішніх шарів – вогнестійкий. Також в скафандр вбудована система захисту органів слуху астронавта.

Шолом для костюма виготовлений з використанням 3D друку і споряджений засобами зв’язку і регулює тиск клапаном. Рукавички астронавтів, що працюють під внутрішнім тиском, а їх поверхня дозволяє управляти кораблем за допомогою сенсорних екранів.

Створення костюмів зайняло у компанії 4 роки. Прототип скафандра вже два роки летить у відкритому космосі на манекені Starman, який сидить у вишневій Tesla Roadster Ілона Маска. Найближчим часом, за планами SpaceX 2 серпня, скафандри будуть випробувані в режимі реального приземлення астронавтів, завершальною місією Demo-2.