ЄСПЛ прийняв скаргу Антоненка, підозрюваного у вбивстві журналіста Павла Шеремета

Заяву подано у зв’язку з порушенням Україною статті 5 та § 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основних свободFree Riff

Адвокати Андрія Антоненка, підозрюваного у вбивстві журналіста Павла Шеремета, подали скаргу до Європейського суду з прав людини, і суд її зареєстрував. Про це повідомляє юридична компанія “Сенс Україна“, яка представляє інтереси Антоненка в суді.

“Заяву подано у зв’язку з порушенням Україною статті 5 та § 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод”, – пояснив адвокат Дмитро Круговий положення клопотання.

ЄСПЛ підтвердив отримання заяви Антоненка проти України від 23 червня 2020 року. Справі Antonenko v. Ukraine присвоєно №29341/20.

Захист Антоненка у своїй заяві вказує на наступні основний порушення його прав:

1. Незаконне затримання (Статтья 5 § 1). Поліція затримала його 12 грудня не пізніше 15:10. Однак у документах вказано інший час – 23:05. А підставою для затримання стала постанова слідчого судді, винесена о 18:40. Тобто, до цього часу Антоненко вже як мінімум 3,5 години був не на волі.

2. Необгрунтованість підозри (Стаття 5 § 1, п. (с). Соповідомлення про підозру було необгрунтованим, оскільки грунтувалося “виключно на подібності в манері ходи з імовірним злочинцем на відео”.

3. Необгрунтовані висловлювання перших осіб держави про вчинення заявником вбивства (Стаття 6 § 2). Висловлювання президента і голови парламенту, генерального прокурора, міністра внутрішніх справ і його заступника, заступника голови Національної поліції і т.д. не можна вважати обережними і спрямованими на інформування громадськості про діяльність правоохоронних органів. Ці висловлювання мали характер пліток і були абсолютно позбавлені фактичної підстави. Заявник вважає їх позасудовим впливом на суддів, які ухвалювали рішення про його ув’язнення.

4. Невмотивованість рішень про обрання та продовження запобіжного заходу та невиправдана тривалість ув’язнення (Стаття 5 § 3). Термін попереднього розслідування також не можна вважати розумним. За час утримання під вартою фактично ніяких слідчих дій, спрямованих на отримання істини, так і не було проведено. Клопотання про зміну запобіжного заходу від 22.01.2020, 06.05.2020 не були розглянуті суддями по суті.

Нагадаємо, один з керівників “Української правди”, журналіст Павло Шеремет загинув від вибуху вранці 20 липня 2016 року. Йому підклали вибухівку під автомобіль.

12 грудня 2019 року поліція затримала підозрюваних у вбивстві: лікаря і волонтерку Юлію Кузьменко, музиканта Андрія Антоненка, військову медсестру Яну Дугар.

17 липня Печерський районний суд міста Києва в черговий раз продовжив Андрію Антоненку запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці, тобто до 17 вересня.

 

Джерело