Європейські ВМС готуються протистояти новим загрозам, включаючи хакерів, рої БПЛА і гіперзвукові ракети

Озброєння стрімко «розумнішає», що змушує підтягувати оборону. Розумні ракети й снаряди, злом систем управління, рої дронів ― ці та багато інші види атаки немов зійшли зі сторінок науково-фантастичних книг. Втім, чому ніби? Це вже не фантастика, хоча на масове явище поки ще не тягне. Але це лише питання часу, на що військові відомства змушені реагувати відповідним чином.

Як повідомляє сайт Naval News, Європейський Союз оголосив про фінансування двох перспективних проєктів у сфері підвищення обороноздатності військово-морських сил. Це проєкти DECISMAR і SEA Defense, вартістю 7,8 млн і 15,8 млн євро відповідно. На реалізацію проєкту DECISMAR відводиться 42 місяці (3,5 року), а проєкту SEA Defense ― 30 місяців (2,5 роки). Перший проєкт передбачає створення готового інструменту для поліпшення спостереження за морським простором, а другий ― це створення дорожньої карти по розробці найбільш перспективних технологій для ВМС. Тим самим мова йде про розробки, які навіть на рівні прототипів повинні з’явитися на рубежі двадцятих-тридцятих років XXI століття.

Проєкт DECISMAR передбачає створення набору інструментів підтримки прийняття рішень (DSTx). Це повинна бути кібербезпекове інтегроване ІТ-середовище для динамічної та інтерактивної допомоги при проведенні техніко-економічних обґрунтувань у рамках проєкту PESCO «Модернізація морського спостереження». У проєкті будуть зайняті 12 компаній з семи країн: Болгарії, Кіпру, Франції, Греції, Ірландії, Італії та Іспанії.

Проєкт SEA Defense підбере і надасть техніко-економічні обґрунтування технологій, які ляжуть в основу європейських ВМС не дуже віддаленого майбутнього. Зокрема, дослідження розглянуть питання зниження імовірності виявлення, підвищення живучості проти сучасних надводних і підводних загроз, включаючи високошвидкісні та «рояться» загрози, зниження переміщення суден, поліпшення виробництва і зберігання електроенергії, здатність працювати в екстремальних кліматичних умовах, зменшення розмірів надводного профілю, збільшення автономності та автоматизації.

Для кожної області буде представлено сучасний стан розробок і буде оцінено вплив реалізації (інтеграції) технологій на можливості кораблів, бюджет і інтерфейси (модульність). Також будуть надані рекомендації для реалізації інновацій, готових для військово-морських платформ наступного покоління, починаючи з їх розробки або протягом усього терміну їх служби. У проєкті SEA Defense беруть участь дванадцять компаній з восьми країн, в тому числі більшість відомих європейських кораблебудівників: Damen, Fincantieri, Naval Group, Navantia, Saab, TKMS, Odense, Lurssen.