Заробітчани не будуть платити посередникам за працевлаштування в Європі

Верховна Рада вирішила захистити трудових мігрантів від шахраїв. Верховна Рада на засіданні 16 червня прийняла за основу законопроект №2365 “Про захист трудових мігрантів та боротьби з шахрайством у працевлаштуванні за кордон”. За документ проголосували 248 народних депутатів.

Закон пропонує: заборонити компаніям, працюючим в сфері міжнародного працевлаштування, отримувати кошти від потенційного претендента за працевлаштування за кордон; адміністративну відповідальність за порушення такими компаніями заборони на стягнення з громадян будь-яких гонорарів, комісійних та інших винагород за посередництво у працевлаштуванні в Україні або за кордоном.

Після остаточного прийняття закону український трудовий мігрант більше не буде платити гроші компанії-посереднику за вакансію; а на порушників накладатимуть штраф (2-5 тисяч неоподатковуваних мінімумів). – Шахрайство істотно зменшиться, адже більшість нечесних бізнесменів заробляють на тому, що беруть наперед гроші за вакансію з претендентів, а потім просто зникають з грошима або відправляють людей незрозуміло куди, – зазначено в пояснювальній записці.

У випадку, якщо компанія-посередник буде погано працювати, брехати здобувачеві про вакансії та умови роботи, то не отримає від роботодавця свою оплату. Заробітчани, правда, поки в країні був жорсткий карантин, запідозрили державу в тому, що вона сама хоче грати роль посередника в питанні працевлаштування українських громадян за кордоном.

На цю думку наштовхувало вирішення питань про відправку чартерів з сезонними робітниками на державному рівні і ряд заяв, які зробили високопоставлені українські чиновники, аж до президента.

Так, 22 квітня з’явилося інтерв’ю прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, де він повідомив, що їх хочуть залишити на батьківщині – в Україні також повно роботи” (мова про те самому півмільйона робочих місць – правда, з часом ця тема якось зійшла на немає). 28 квітня глава МЗС Дмитро Кулеба пояснив, що відправляти українців працювати в інші країни, поки йде евакуація, нелогічно. Увечері того ж дня Кабінет міністрів оприлюднив спільну заяву МЗС та Мінекономіки, з якого зрозуміло, що документально заборона на виїзд заробітчан не запроваджено, хоча зі слів чиновників можна було зробити такий висновок. Тим не менш, ситуація, коли власний уряд ускладнює людям виїзд на роботу в Європу, намагаючись взяти на себе роль посередника, то hr-агентства, викликала критику і невдоволення серед заробітчан. КП в Україні